Lioresal Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
1657

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere Lioresal Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Lioresal Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Lioresal, kas gevşetici adı verilen bir ilaç grubuna dahildir. Multipl skleroz, omurilik hastalıkları ya da yaralanmaları ve bazı beyin hastalıkları gibi çeşitli durumlarda kaslardaki aşırı gerilimi azaltmak ve hafifletmek için kullanılmaktadır.

Lioresal kaslarda gevşeme sağlamaktadır. Bunun sonucunda ağrıları gidererek hareket kabiliyetini arttırır ve günlük aktiviteleri yerine getirmeye yardımcı olan bir ilaçtır.

Lioresal’i parkinson hastalığı, böbrek hastalığı, mide ya da bağırsaklarda akut ağrı, eklem iltihabı, diyabet, depresyon, epilepsi, solunum problemleri, idrar yapma güçlüğü, karaciğer veya beyinde kan dolaşım bozukluğu, yüksek kan basıncı tedavisi için antihipertansif tedavi alındığı durumlarda doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Ayrıca gebeler ve emziren annelerinde doktor kontrolünde tedavi olmaları gerekmektedir.

Lioresal Yan Etkileri Nelerdir?

Çok Yaygın Yan Etkileri: Uyuşukluk, uyku hali, bulantı, yorgunluk

Yaygın Yan Etkileri: Baş ağrısı, baş dönmesi, nefes almada güçlük, uyuyamama, baygınlık hissi, bitkinlik, kaslarda ağrı, ağız kuruluğu, göz sorunları, kollarda ve bacaklarda aşırı güçsüzlük, duygudurum değişiklikleri, kafa karışıklığı, kabızlık, sindirim sistemi hastalıkları, ishal, çok terleme, normalden fazla idrar çıkışı, yatağı ıslatma, halüsinasyon, kusma, yerinde duramama veya kas kontrolü ile ilgili diğer problemler

Seyrek Yan Etkiler: Artan kas spazmları, tat alma duyusunda bozulma, karın ağrısı, ellerde veya ayaklarda karıncalanma, boğuk ve yavaş konuşma, idrar yapmada güçlük, havale (özellikle epilepsi hastalarında), erkeklerde sertleşme bozukluğu, karaciğer problemleri

Öngörülemeyen Yan Etkiler: Kan şekerinde artış, uyku sırasında solunum güçlüğü, kabartı, kaşıntı, yavaş kalp atışı,

Lioresal Nasıl Kullanılır?

Lioresal tedavisinde yetişkinler genellikle günde 2-4 kez olacak şekilde toplam 15 mg ile başlarlar. Daha sonra daha iyi sonuçlar alınana kadar ilacın dozu kademeli olarak arttırılır. Sonuçta çıkan doz 30-80 mg olabilir. Günlük kullanılabilecek maksimum doz 100 mg’dır.

Lioresal tedavisinde sonlandırılmaya karar verildiğinde sinirlilik, kafa karışıklığı, anormal düşünce, kontrol edilemeyen seğirmeler, kalp atışlarının hızlanması, vücut sıcaklığının yükselmesi, nöbetler, zihinsel bozukluklar, rahatsızlık hissi ya da havale gibi belirtileri önleyebilmek için dozu azaltarak sonlandırılmalıdır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin