Kripto Paralar için Vergi Düzenlemesi Gündemde

0
300

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Kripto Paralar için Vergi Düzenlemesi Gündemde hakkında bilgiler vereceğiz.

Kripto Paralar için Vergi Düzenlemesi Gündemde

Bitcoin ve kripto paralara olan ilgili her geçen gün artmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, son dönemde fiyat hareketleri ile dikkat çeken kripto paralar hakkında dünya genelinde oluşan kaygılar dolayısıyla duruma müdahale etmeye karar verdi.

Bitcoin ve kripto paralar hakkında son dönemde şikayetler oldukça fazlaydı. En büyük şikayet sebepleri ise para kaybetme ve işlem sırasında yaşanan zorluklar yer aldı. SPK ve BDDK kripto paralar hakkında bu şikayetler üzerine bir açıklama yaptı.

Ülkelerin bazılarında kripto paralar menkul kıymet olarak tanınmaktadır. Eğer ülkemizde de menkul kıymet olarak emsal alınırsa gelir vergisi ve stopaj kesip %15’lik vergi uygulanacaktır. Ancak kripto paraların doğası gereği merkeziyetçi bir yapıda olmaması ise vergilendirmenin nasıl kontrol altına alınacağını da akıllara getiriyor.

Kripto Para Sektörü de Düzenlemeden Yana

Kripto para borsaları yatırımcı sayısının milyonları bulmuş olması sebebiyle şikayet sayısının otomatik olarak arttığını belirtmiştir. Bu artışın sebebinin ise tamamen kullanıcı sayısının fazla olmasına bağlamıştır. Kripto para borsa yatırımcılarına gelen en büyük şikayet ise işlem yapamama şikayetidir. Yapılan bu şikayetin ardından ise 10 milyonu aşmış bir işlem isteği mevcuttur. Tüm kullanıcılar aynı anda sisteme yüklenince ister istemez sistemde kilitlemeler baş gösteriyor. Türk kripto para borsaları bu alandaki mevcut eksiklik için düzenlemeler yapılması gerektiği görüşündeler. Ayrıca Merkezi Türkiye’de olan kripto para borsalarına işlem yapmak için belirli şartların getirilmesi ve sermaye şartı konması gerektiği düşüncesindeler. Sektördeki mevcut yetkililer ise “Bizim diğer ülkelere göre geç kalmadan bir düzenlemeye ihtiyacımız var. İnternetin çıkışı gibi şu anda durum. Bizim diğer ülkelerden geç kalmamamız lazım. Kripto para adında ayrı bir statü belirlenip burada düzenleme yapılırsa sektöre de bir düzen gelir.” Değerlendirmesinde bulunmuşlardır.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin