Kredi kartı aidatlarına iade kararı geldi: Başvurular e-devlet üzerinden

0
221

Kredi kartı aidatı ödeyenleri ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada kredi kartı aidatına iade kararı geldiği bildirildi.

Son dakika: Kredi kartı aidatına iade kararı geldi.

Kredi kartı kullanan tüm vatandaşları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada bir kişi, tüketici hakem heyetine başvuru yaptı ve başvuru sırasında kendisine aidatsız kredi kartı seçeneği sunulmadan aidatlı kredi kartı seçeneğinin sunulduğunu söyledi.

Kredi kartı aidatını ödeyen bu kişi, daha sonra bankanın aidatsız kredi kartı seçeneğinin de olduğunu, ancak başvur usırasında bunun kendisine iletilmediğini söyledi.

2014 YILINDA KANUN ÇIKTI: ARTIK İKİ SEÇENEK SUNUYORLAR

Bunu başvuru dilekçesinde belirtip Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapan kişi, parasını geri aldı.Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında bu kişinin tüketici hakem heyetine başvuru yaptığnı ve 2014 yılında çıkan kanuna göre ücret iadesi almaya hak kazandığını söyledi.

İADE SÜRECİ NASIL OLACAK?

Bankalara 2014 yılında gelen kanunda vatandaşlara iki alternatif sunulması gerektiğini, bunlardan ilkinin aidatsız diğerinin ise aidatlı kredi kartı olması gerekitğine yer verildi. Aidatlı kredi kartlarında taksitler şimdi al sonra öde kampanyalarının dahil edildiği, aidatsız kredi kartlarında ise bu seçeneklerin bankanın inisiyatifine bırakılacağı bildirildi.

Bankalar bu kanundan sonra harekete geçti ve iki seçenekli kredi kartlarını tüketicilere sunmaya başladı.

Her ay 500 defa kredi kartı şikayeti aldıklarını söyleyen Şahin, alınan son karar ile vatandaşa haber verilmeden aidatlı kreid kartı verildiği için alınan aidatın geri ödenmesine karar verildiği bildirildi.

Özetlemek gerekirse, kredi kartına haksız aidat ödediğini bildiren vatandaşlar, bunun iadesi için e devlet kapısı üzerinden Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilir ve haklı çıkması durumunda ödediği parayı geri alabilir.

SAHTE SİTELERE İNANMAYIN

Dolandırıcılar, kredi kartları aidatları ödeniyor gibi göstererek e devlet kapısı gibi hazırlanan sayfalarda vatandaşların bilgilerini isteyerek onları dolandırıyor. Bu nedenle başvurular turkiye.gov.tr adresi üzerinden Tüketici Hakem Heyetine yapılmalı. Ayrıca başvuru sırasında İBAN, kart bilgileri istenmemektedir. Vatandaşların buna dikkat etmesi, sahte sitelere bilgilerini girmemesi gerekmektedir.

E Devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine başvurular “https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi” adresi üzerinden alınıyor. E Devlet kapısında aşağıdaki gibi Tüketici yazdığınızda başvuru ekranı karşınıza çıkar.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin