2024 KPSS Önlisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

0
1344
2022 KPSS Önlisans sınav sonuçları

KPSS Adayları, bu kategorimizdeki bu yazımızda 2022 KPSS Önlisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? hakkında bilgiler vereceğiz.

2024 KPSS Önlisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

  1. 2024-KPSS sınav sonuçları, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir ancak öğretmen adayları için 2022-KPSS’de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınavın sonucunun açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.
  2. 2024-KPSS’ye Ortaöğretim veya Ön Lisans düzeyinden giren adayların takip eden KPSS B Grubu Lisans sınavına girmeleri hâlinde, KPSS B Grubu Lisans sınavı sonucunun açıklanma tarihi itibarıyla KPSS Ortaöğretim veya Ön Lisans sınav sonuçlarının geçerliliği sona erer; takip eden KPSS A Grubu sınavına girmeleri KPSS Ortaöğretim veya Ön Lisans sınav sonuçlarını etkilemez.
  3. 2024-KPSS’ye Ortaöğretim veya Ön Lisans düzeyinden giren adayların 2022-KPSS Lisans sınavına girmeleri hâlinde, bu sınav sonucunun açıklanma tarihi itibarıyla KPSS Ortaöğretim veya Ön Lisans sınav sonuçlarının geçerliliği sona erecektir.
  4. 2024-KPSS sonuçları öğretmen adayları hariç, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren iki yıl geçerliliğini korumaktadır. 2021-KPSS’ye giren adaylardan A Grubu kadrolarına başvurmak isteyenler, istedikleri takdirde puanlarını yükseltmek için 2022-KPSS’ye girebileceklerdir.
  5. Adayların, Yönetmeliğin A Grubu olarak tanımladığı kadrolar için kamu kurum ve kuruluşlarına ve öğretmen kadroları için Millî Eğitim Bakanlığına başvurdukları tarihte, B Grubu olarak tanımladığı kadrolar için ise ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek yerleştirme işlemleri için tercih yaptığı tarihte tercihte bulundukları kadroların gerektirdiği öğrenim düzeyinde mezun durumda olmaları şarttır.

KPSS önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

  • ÖSYM takvimine göre 2024 KPSS lisans sınavların sonuçları 21 Ekim’de açıklanacak. Ön lisans mezunlarının 9 Ekim’de girdiği 2022-KPSS Ön Lisans sonuçları ise 3 Kasım’da ilan edilecek. KPSS sonuçları https://ais.osym.gov.tr adresinde yayınlanacak.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin