KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

0
668

KOSGEB kategorisinde, bu yazımızda sizlere KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği, herhangi bir iş yerinde yeni personelin ihtiyacını karşılamak amacıyla hem işverenin hem de çalışanın istihdama dahil olmasını sağlayan nitelikli eleman desteği tanımı itibariyle çalışacak olan kişilerin maaşlarının bir kısmını devlet tarafından ödenmesini sağlayan bir programdır. Gerçekleştirilecek olan bu program kapsamında nitelikli vasıf ile işe alınan personellerin net ücretleri KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.

KOSGEB’in nitelikli eleman desteği en çok tercih edilen KOBİ destekleme hizmetleri arasında yer almaktadır. Gerçekleştirilen bu program sayesinde belirli şartlar altında çalışacak olan personelin aylık ücretinin bir kısmı kurum tarafından karşılanarak işverenin maaş yükünün azaltılması amaçlanmaktadır. Nitelikli eleman desteği programında işe başlamış olan kişilerin daha sonra kendi işlerini de yapabilme imkanları vardır. KOSGEB’in gerçekleştirmiş olduğu bu programın amaçları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Ülke ekonomisine katkı sağlamak
 • Kayıt dışı gerçekleştirilen istihdama ve işsizliğe karşı çözüm bulmak
 • Küçük veya orta ölçekli işletmelerin faaliyetlerini büyütebilmesine yardımcı olmak
 • Girişimcilerin yeteneklerine göre iş güçlerini doğru alanlara yönlendirebilmek
 • Yeni iş alanları yaratabilmek amacıyla nitelikli eleman desteği sağlamak

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB tarafından hazırlanmış olan bu programda başvuru koşullarının yerine getirildiği taktirde nitelikli eleman desteği projesinden faydalanmak mümkündür.

 • Alınacak olan personelin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 • Nitelikli olarak kabul edilecek olan personelin YÖK tarafından gerçekleştirilen yükseköğretim kurumlarının herhangi bir bölümünden mezun olması
 • Gerçekleştirilen programa başvuru tarihinden önce 12 ay içerisinde personelin istihdam edilmemesi
 • Bu programa dahil edilecek olan personellerin tam zamanlı olarak çalıştırılması (yarı zamanlı veya geçici süre çalıştırılma kabul edilemez)
 • Nitelikli eleman desteği programından faydalanacak olan kurumun en az 5 adet sigortalı işçi çalıştırıyor olması
 • Başvurunun yapılmasının ardından 45 gün içerisinde çalıştırılacak olan nitelikli eleman istihdamının yapılmış olması gerekmektedir.

KOSGEB’in gerçekleştirmiş olduğu nitelikli eleman desteği programından faydalanabilmek için genel şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Bu şartlara hem işverenin hem de çalışacak olan işçinin dikkat etmesi önemlidir. Bu programdan yararlanmak isteyen bir işletme aynı dönem içerisinde en fazla 2 adet personel için başvuru yapabilmektedir. Farklı dönemler de ise bu başvuru sayısı 4’e çıkmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin