Koronavirüs Sonrası Süreçte Kazandıracak İş Alanları

0
312

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Koronavirüs Sonrası Süreçte Kazandıracak İş Alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

Koronavirüs Sonrası Süreçte Kazandıracak İş Alanları

Yeni bir çağa adım attığımız şu zamanlarda üst üste gelen âfetler ve salgınlar uzmanlara göre de bir dönüşüm sürecine girdiğimizi gösteriyor. Bu dönüşüm sürecinde belki de yukarıdakiler aşağı, aşağıdakiler yukarı çıkacak. Uzmanlara göre çok iyi bir sektör bir anda çökme yaşaya bilir, aynı zamanda küçük işler birden patlayabilir. Aslına bakılırsa sanatı olan işler hiç yerini değiştirmeyeceğe benziyorken, kalıcı olmayan günü kurtaran işler kaybolmaya başlayacağa benziyor. Ayrıca yeni iş sektörleri de gündeme taşınmaya başladı diyebilir. Örneğin bir yapay zeka bir meslek olmasa da bu teknolojiyle uğraşan kişilerin ileride çok iyi yerlerde olacağını söylemek mümkün. Tabi yapay zekayla birlikte bazı kişilerin meslekleri de ellerinden alınabilir. Kısacası koronavirüsle çok şey kaybedeceğiz belki ama çok şey de kazanacağız. Belki de olduğunuz yerden daha yükseklerde olabilirsiniz. Bunu sadece siz azminiz ve zekanızla başarabileceksiniz. Sizlere Covid Sonrası kazanç sağlayacak birkaç tane iş sektörlerinden bahsetmek istiyorum.

E- Ticaret

Vereceğimiz iş alanlarında en iyi kâr sağlayacak işlerden diyebiliriz. Bu nedenle ilk sıraya e- ticareti alıyoruz. Covid- 19 dan önceden e- ticaret işi yapan kişiler şuanda yıllık bütçelerini 3 e katlamış durumdalar. Herkesin eve kapandığı bu dönemde insanlar online olarak alışveriş yapmayı tercih etti. Kimileri de mecbur kaldı. Örneğin; en ufak bir çiçek sepeti bile kâr marjını katlayarak 2020’ yi kapattı. Peki bu durum devam eder mi? Söyle söylemek gerekirse insanlar 1 sene boyunca online alışverişe alıştı ve kolaylığını gördüler. Bu nedenle Covid- 19 bitse bile bu sektör büyümeye devam edecektir. Yapmanız gereken bununla ilgili kurslara gidip işin tekniğini öğrenmeniz olacaktır. Sizde e- ticarette kendi markanızı kurun.

Tarım

Gelecek 10 yılın en iyi kazanımı olabileceklerden. Uzmanlara göre gelecek 10 yıl içinde üzerinde ev olmayan tarlalar çok kıymet kazanacak. Aslında tarım yani ekimin tekrar canlanması bekleniyor. Çünkü hükümette artık tek başımıza yeteriz sloganını insanlara alıştırmaya çalışıyor. Bu tabi ki taramada yansıyacak ve yurt dışından tamamen bağımsız tarıma yönlenme başlayacaktır. Bu nedenle belirli yasalarla çiftçilerde desteklenmeye başladı bile. Covid’ inde etkisiyle öze dönmenin ne demek olduğunu artık anladık ve bundan sonraki süreç kendin yetiştir, kendin sat sistemi olacağa benziyor.

Koronavirüs Sonrası Süreçte Kazandıracak İş Alanları

Hayvancılık

Geçtiğimiz dönemlerde hayvancılık sektöründe azalmalar söz konusu olmuştu. Ancak pandemiyle birlikte tekrar kendimizin hayvancılık yapmamız gerektiği olgusu oluştu. Özellikle yurt dışı çıkış yasakları ve diğer ülkelerin ekonomik durumlarının bozulması bu sektörü de etkiledi. Örneğin Kurban Bayramın da bütün hayvanlar kendi ülkemizden tedarik edildi. Yine yeni çıkacak hayvan kanunlarıyla birlikte hayvancılıkta yükseleceğe benziyor.

Teknoloji

Bu kısım her türlü teknoloji üretimine açıktır. Eskilere baktığımızda en ufak bir buluş çok değerli görülmüyordu. O sebeple imkanı olan mucitlerimiz yurtdışına gidip oraları kalkındırdılar. Ancak yeni dönemde artık en ufak bir buluş çok değer kazanıyor ve devlet tarafından destekleniyor. Sizin de teknoloji olarak bir fikriniz varsa hemen çalışmalara başlamanızı tavsiye ederim.

Lojistik

Pandemi döneminde tedarik konusunda da oldukça sıkıntılar yaşandı. Bunun nedeni de lojistiğin az olması oldu. Yine e- ticaretlerde ürünün nasıl ulaşacağı konusu veya evden yürütülen işlerde lojistiklere ihtiyaç duyulması gibi. Görünen o ki yeni çıkacak iş sektörlerinde daha fazla lojistiğe ihtiyaç duyulacak bu nedenle Covid- 19 sonrası kazandıracak işler arasında lojistiği sıkça duyabiliriz

Siber Güvenlik Şirketleri

Gelişen teknolojiyle birlikte yeni ihtiyaçlarda söz konusu olabiliyor. Bunlardan biri de siber güvenliktir. Örneğin e- ticaret yapacak kişilerin verilerinin çalınmasını engellemek için buna ihtiyaç duyacaklar. Bu bir nevî dükkânınıza alarm takmak gibi bir durum olacak. Bu da yeni bir iş sektörü demek. Eğer siz de bu konulara meraklıysanız bu işi düşünmeye başlasanız iyi olur. Çünkü en çok e- ticaret kadar kazançlı olacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin