Koronavirüs Sonrası Geçmeyen Boyun Ağrısına Dikkat!

0
410
Koronavirüs Sonrası Geçmeyen Boyun Ağrısına Dikkat! Tehlikeli Olabilir

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Koronavirüs Sonrası Geçmeyen Boyun Ağrısına Dikkat! Tehlikeli Olabilir hakkında bilgiler vereceğiz.

Koronavirüs Sonrası Geçmeyen Boyun Ağrısına Dikkat! Tehlikeli Olabilir

İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğr. Üyesi Radyoloji ve Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Onur Sıldıroğlu, korona virüs sonrası gelişen boyun ağrıları hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Onur Sıldıroğlu, “Kovid-19 sonrası tiroid iltihabı sık görülüyor” dedi.

Kovid-19 hastalığı geçirenlerde boyun ağrısının çok sık görüldüğünü söyleyen Radyoloji ve Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Onur Sıldıroğlu, “Bu ağrı özellikle boynun ön kısmında görülüyor. Bu ağrıyı araştırmak için yapılan ultrasonografide çoğu kişide ağrının tiroid bezi üzerinde yoğunlaştığını saptamaktayız. Ultrasonografide tiroid bezinin normale göre daha koyu renkli olduğunu, yapısının bozulduğunu gözlemlemekteyiz. Bu duruma viral tiroidit deniliyor. Koronavirüsün neden olduğu bir tiroid enflamasyonu, yani iltihabı diyebiliriz” diye konuştu.

Koronavirüs Tiroid Bezine Hasar Veriyor

Viral tiroiditin pandemi döneminde ciddi düzeyde artış gösterdiğine değinen Prof. Dr. Onur Sıldıroğlu, “Ayrıca bu durum uzun süre devam ediyor. Yapılan kontrol ultrasonografilerde ağrı geçse bile, tiroid bezine hasar verdiğini, hasarın derecesine bağlı olarak tiroid hormonlarında değişiklikler ve bazı hastalarda hipotiroidiye yol açtığını gözlemliyoruz. Buna bağlı olarak uzun dönem, hatta bazen ömür boyu tiroid hormon replasman tedavilerine ihtiyaç duyulabiliyor” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs ve tiroid arasındaki bağlantıya değinen Onur Sıldıroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Pandemi öncesi nadir olarak gördüğümüz viral tiroidit ya da subakut tiroidit olarak adlandırdığımız bu durum, özellikle kış ve bahar aylarında daha çok adenovirüs ya da enterovirüs cinsinden viral enfeksiyona yakalananlarda görülen bir durum. Pandemi döneminde ise koronavirüse bağlı olarak yaşanmaya başladı. Virüsün direkt olarak tiroid bezine yayılarak enfeksiyona yol açmasından ziyade, aşırı uyarılan bağışık sistemin tiroid bezine, yani kendi dokusuna saldırmasından kaynaklandığı düşünülüyor.”

Tiroid İltihabı ile Şah Damarı İltihabını Karıştırmayın!

Kovid-19 sonrası tiroid iltihabı ile karışan şah damar iltihabına dikkat etmek gerektiğine vurgu yapan Sıldıroğlu, “Pandemi sonrası artış gösteren viral tiroiditin yanı sıra tiroid bezlerinin yanından geçen karotis arter isimli halk dilinde şah damar olarak adlandırılan damar etrafında da enflamasyona bağlı ağrı sık görülmeye başlandı. Biz tıp dilinde şah damarı enflamasyonuna karotidini diyoruz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin