Koronavirüs Aşısı İçin Randevu Nasıl ve Nereden Alınır?

0
372

Koronavirüs (Covid-19) Aşısı İçin Randevu Nasıl ve Nereden Alınır?

Sağlık Bakanlığının başlatmış olduğu Koronavirüs (Covid-19) aşısı için randevu alma işlemi MHRS sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, yapılan analizler sonucunda CoronaVac aşısı için “Acil Kullanım Onayı” vermiştir. Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmak isteyen vatandaşlar Merkezi Hastane Randevu Sistemi https://www.mhrs.gov.tr/  veya ALO 184’ten randevu alabileceklerdir.

Koronavirüs (Covid-19) Aşısı İçin Randevu Nasıl ve Nereden Alınır?

Koronavirüs (Covid-19) Aşısı Randevusu Nasıl Alınır?

  • Koronavirüs (Covid-19) aşısı alabilmek için öncelikle Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) sitesine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Giriş yapıldıktan sonra ekranda E-Devlet ile giriş sağlayabileceğiniz seçeneği seçebilirsiniz veya üye ol butonuna basarak MHRS sistemine üye olabilirsiniz.
  • Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) giriş yapıldıktan sonra sağ alt kısımda yer alan “Hastane Randevusu Al” seçeneğine basılmalıdır.
  • Hastane Randevusu Al seçeneğine girildikten sonra “Genel Arama” seçeneğini işaretlenmelidir.
  • Genel Arama seçeneğine giriş yapıldıktan sonra “Covid 19 Aşısı” sekmesi tercih edilmelidir.
  • Tüm bu işlemlerin ardından sağlık çalışanı değilseniz ekranda “Covid-19 Pandemi Aşılaması belirlenen öncelikli grupta değilsiniz. Yeni öncelikli gruplar eklendikçe durumunuz yeniden değerlendirilecektir” yazısı karşınıza çıkacaktır.

Merkezi Hastane Randevu Sistemine (MHRS) giriş yapılamadığı durumlarda Sağlık Bakanlığına bağlı ALO 184 iletişim numarası üzerinden de Koronavirüs (Covid-19) aşısı randevusu alınabilmesi mümkündür.

Koronavirüs (Covid-19) Aşısı İçin Randevu Nasıl ve Nereden Alınır?

Koronavirüs (Covid-19) Aşı Öncelik Sırası Nasıldır?

Koronavirüs (Covid-19) aşısı için risk sıralamasının esas alınacağı ve aşı takvimi de bu risk sıralamasına göre uygulanacaktır.

1.Sağlık Çalışanları: Belirlenen takvime göre Koronavirüs (Covid-19) aşısı ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanacaktır. Sağlık çalışanları ardından bu grupta huzurevlerinde bulunan kişilere de aşılama yapılacaktır.

2.Riskli Ortamlarda Çalışanlar: Bu grup içerisinde polisler, adliye ve yargı hizmetlerinde çalışanlar, öğretmenler, akademik personel, gıda sektöründe çalışanlar, askerler, jandarma, cezaevinde kalanlar ve çalışanlar

3.65 Yaş Üstü Hastalar: Bu grup içerisinde 65 yaş üstü vatandaşlar ve kronik hastalığı olan vatandaşlara Koronavirüs (Covid-19) aşısı uygulanacaktır.

4.Diğer Vatandaşlar: En son gerçekleştirilecek olan planlamada ise 50-64 yaş arası kronik hastalığı olanlar, 50-64 yaş arası diğer kişiler, 50 yaş altı kronik hastalar ve 18-49 yaş arası gençler aşılanacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin