Kızamık Nedir? Kızamık Belirtileri ve Tedavisi

0
615

Anne/Çocuk kategorisinde, bu yazımızda sizlere Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Kızamık Nedir?

Kızamık, kızamık virüsünün neden olduğu solunum sisteminin viral bir hastalığıdır. Genellikle çocukluk çağında meydana gelen döküntülü bir hastalıktır. Kış sonu, ilkbahar başlarında artan küçük çocuklarda yaygın olmakla birlikte aşı yapılmamış veya çocukluk çağında bu hastalık geçirmemiş yetişkinlerde de görülmektedir. Kızamık virüsünü taşıyan bir kişi öksürdüğü veya hapşırdığı zaman enfeksiyonu havaya bırakır. Birkaç saat boyunca havada kalan bu virüs yakın çevredeki herkese bulaşabilir. Kızamık hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşıcılığı bu kadar fazla olan bu hastalık aşı olmamış veya henüz bu hastalığı geçirmemiş 10 kişiden 9’una bulaşabilir. Kızamık hastasının bir kişiye temasından sonra hastalığın gelişmesi için gerekli süre ortalama olarak 10-12 gün kadardır. Kızamık hastalığı döküntünün başlamasından dört gün öncesine kadar ve döküntünün başlamasından itibaren dört gün boyunca bulaştırıcı özelliği vardır.

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Kızamık hastalığı belirtileri ise yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, yorgunluk, vücutta döküntü, burun akıntısı, öksürme, hapşırma, kuru öksürük, iştahsızlık, baş ağrısı, ışığa duyarlı ve şişmiş gözler, titreme ve ağzın içinde grimsi beyaz lekelerle kendini göstermektedir. Kızamık döküntüsü yüz ve baş bölgesinden başlar ve yukarıdan aşağıya doğru yayılmaya başlar. Döküntülerin arkasından kişi de yüksek ateş görülür. Beş günden uzun süren yüksek ateşin yan etkileri olmaktadır. Bunların içinde en sık ise orta kulak iltihabı ve zatürredir. Döküntüler yaklaşık dört gün kadar devam eder ve hafif soyulmalar ile başladığı gibi yukarıdan aşağıya doğru solarak kaybolur.

Kızamık hastalığının neden olduğu bazı yaygın rahatsızlıklarda mevcuttur. İshal ve kusma, larenjit, göz enfeksiyonu, gözlerde kızarma, zatürre veya bronşit gibi solunum sistemi hastalıkları, ateşli nöbetler ve orta kulak enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu rahatsızlıkla bazı zamanlarda ölümcül düzeye de gelmektedir.

Kızamık Tedavisi Nasıl Olur?

Kızamığın yayılmasına karşı yapılması gereken en önemli öncelik kızamık aşısıdır. Ancak buna rağmen kızamık hastalığının kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bununla birlikte ise bazı tedavi yöntemleri de mevcuttur. Kızamık hastalığına sahip kişi hastalık süreci boyunca diğer insanlardan ayrı bir ortamda durması gerekmektedir. Ateş düşünceye kadar yatak istirahatinde olması iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Su tüketiminin arttırılması gerekmektedir.

Öksürük veya boğaz ağrısı için hava yollarını rahatlatacak nemlendiriciler kullanılmalıdır. Parlak ışık gözlere zarar vereceğinden dolayı gözleri olabildiğince ışıktan korumalı ve karanlık ortamda durulması gerekmektedir. Kızamığa eşlik eden yüksek ateş varsa ateş düşürücüler kullanılmalıdır. A vitamini takviyesi uygulanmalıdır. Bu vitamin şikayetlerin aza inmesine yardımcı olacaktır. Kızamık sonucu ortaya çıkan enfeksiyon hastalıklarına karşı antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Kızamık aşısı yapılmamış ve bu virüse maruz kalmış kişiler 72 saat içinde aşı yaptırabilir. Unutulmaması gereken en önemli şey ise bu hastalık esnasında aspirin kullanılmaması gerektiğidir. Bu gibi durumlarda kullanılan aspirin reye sendromu gibi çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin