Kemeraltı Çarşısı Nerede, Nasıl Gidilir? Hangi Günler Açık?

0
834

Gezi – Seyahat, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Kemeraltı Çarşısı Nerede, Nasıl Gidilir? Hangi Günler Açık?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Kemeraltı Çarşısı Nerede, Nasıl Gidilir? Hangi Günler Açık?

Eğer Kemeraltı’nı bilmiyorsanız size çok ilginç bir isim olarak gelebilir. Açıkçası bu çarşının kendisi de ismi gibi ilginçtir. Özellikle hafta sonları o kadar kalabalıktır ki adım atacak yer bulamazsınız.

Kemeraltı Çarşısı İzmir’de bir kapalı çarşıdır. Kemeraltı semtinde, şehrin tarihi merkezinde yer almakta olan bu çarşının tarihi 18. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Türkiye’nin en büyük kapalı çarşılarından biri olan ve popüler bir turizm merkezleri arasında yer alan bu çarşı, baharatlar, kuru meyveler, kuruyemişler ve giysiler de dahil olmak üzere çok çeşitli ürünleri ile tanınır.

Nasıl Gidilir?

Eğer İzmiri yakından bilmiyorsanız özellikle bu kadar kalabalık bir noktaya nasıl gideceğinizi önceden bilmeniz sizin için daha doğru olacaktır.  Öncelikle Kemeraltı çarşısına gitmek istiyorsanız İzmir’e gelmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise gitmeniz gereken nokta Basmane duraklarıdır. Basmane duraklarına hemen hemen şehrin her noktasından otobüsle çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Bunun yanında eğer otobüs değil de metro ile gitmek isterseniz metroya binerek Basmane istasyonuna gitmeniz yeterli. Her iki seçenekte de toplu taşıma aracından inip 10 dakika yürüyerek Kemeraltı’na ulaşacaksınız.

Kemeraltı Çarşısı Hangi Günler Açık?

Kemeraltı Çarşısı, Türkiye’nin en eski ve en ünlü çarşılarından biridir. İzmir şehrinde bulunan bu çarşı pazar günleri hariç her gün açıktır.

Çarşı iki bölüme ayrılmıştır: kapalı bölüm ve açık hava bölümü. Kapalı bölüm baharatlarıyla, açık hava bölümü ise daha çok kıyafet dükkanları ile tanınır. Kemeraltı Çarşısı, İzmir’i ziyaret eden herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Kemeraltı Çarşısı, arkadaşlarınız ve aileniz için hediyelik eşyalar ve hediyeler bulmak için harika bir yerdir. Bunun yanında Türk yemeklerine uygun malzeme satın almak için de iyi bir yerdir.

Kemeraltı Çarşısı Nasıl Bir Yer?

Haftanın 6 günü açık olan Kemeraltı çarşısı nasıl bir yer diye soracak olursanız birçok İzmirliden alacağınız cevap kalabalık olacaktır. Özelliklede hafta sonları adım atacak yer bulamayabilirsiniz.

Bunun yanında Kemeraltı çarşısı, İzmir’in en eski ve en büyük kapalı çarşılarından biridir. Şehrin tarihi Kemeraltı semtinde bulunur ve birkaç blok boyunca uzanır. Pazar, hareketli, hayat ve enerji dolu bir yerdir. Taze ürünler, baharatlar, deniz ürünleri ve çok daha fazlasını bulmak için harika bir yerdir.

Çarşı pazar günleri hariç her gün açıktır, ancak gitmek için en iyi zaman, daha az kalabalık olduğu bir hafta içi sabahıdır. Çarşı, birçok insanın hafta içi alışverişini yaptığı cumartesi günleri gün boyu çok yoğun olmaktadır. Bunun yanında Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in havasını solumak ve izlemek için harika bir yerdir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin