Kaymakam Nasıl Olunur? Kaymakamlık Mülakatları

Kaymakam Nasıl Olunur? Kaymakamlık Mülakatları

Nasıl Olunur? kategorisinde, bu yazımızda sizlere Kaymakam Nasıl Olunur? Kaymakamlık Mülakatları hakkında bilgiler vereceğiz.

Kaymakam Nasıl Olunur? Kaymakamlık Mülakatları

İşletme, iktisat, iktisadi ve idari bilimler, hukuk gibi bölümlerden mezun olanlar kaymakam olabileceği gibi yeni dönemde halkla ilişkiler, sosyoloji, psikoloji gibi bölüm mezunları da kaymakam olabilir. Bu bölümlerden herhangi birinden mezun olmadığınız takdirde ise ilgili bölümlerden birinde yüksek lisans yaparsanız da kaymakam olma şansınız vardır.

Her yıl Eylül ayında İçişleri Bakanlığınca kaymakamlık için sınavlar yapılır. Bakanlığın sayfasında o yıl kaç aday kabul edileceği, sınav şartları ve tarihleri yer alır. Kaymakamlık sınavları için haziran ayından itibaren bakanlığın resmi web sitesini takipte kalmanız gerekir. Sınav tarihinde 35 yaşını geçmemeniz istenir. Aynı zamanda kamuda en az 5 yıl çalışmış olmak gerekirken, DMK md 48’de bulunan şartları da taşımanız lazımdır.

Sınav Başvurusu

Kaymakamlık yazılı sınavı ÖSYM tarafından yapılır. Sınava dair tüm detaylar www.osym.gov.tr adresinden yayınlanıyor. Başvuru işlemleri de aynı şekilde ÖSYM’nin resmi web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Sözlü mülakata çağırılabilmeniz için yazılı sınavdan en az 70 puan almanız lazımdır. Yazılı sınavı başarılı şekilde geçtikten sonra sözlü sınavı da başarılı şekilde tamamlamanız gerekir. Bu süreçlerin sonrasında ise staj, kura ve atama süreci başlar.

Kaymakamlık Mülakatları

Kaymakamlık saygınlığı yüksek mesleklerden biri olduğundan dolayı geniş bir kitlenin ilgisini çekiyor.

Geçmiş yıllara nazaran kaymakam olma şartları esnetilmiş ve olumlu anlamda bu alanda değişikliklere gidilmiştir. Günümüzde çeşitli fakültelerin bölümlerinden mezun olan kişilerin yanı sıra farklı bölümlerden mezun olmuş kişilerde kaymakam olma şansı ediniyor.

Mülakat Sınavı

ÖSYM tarafından yapılan yazılı sınavda 70 ve üzerinde puan alan kişiler, alım yapılması planlanacak kaymakam sayısının dört katı kadar aday mülakata çağırılır. Geçtiğimiz yıl 100 kaymakam adayı alınacağı duyurulmuş ve 400 aday sözlü mülakata çağırılmıştı. Her yıl binlerce kişinin başvuruda bulunduğu kaymakamlık sınavlarında 75 puan başarılı olmak için yeterli olurken, şansı yükseltmek için daha fazla puan alınmalıdır. Kaymakamlık mülakatları sırasında temsil kabiliyeti, analitik zeka, genel kültür gibi farklı kategorilerde yer alacak pek çok sorunun cevaplandırılması gerektiğinden sözlü mülakata hazır olmak lazımdır.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.