KAYAKÖY – FETHİYE’NİN BÜYÜLEYİCİ HAYALET KÖYÜ

0
527

Kayaköy bugün Fethiye’nin az uğranan ama gidenlerinde en beğenerek ayrıldığı turistik duraklarından birisi. Gerçekten de yarı yıkılmış tarihi evleri ile bir tepenin yamaçlarını tamamen kaplayan bu kocaman hayalet köye gidip de büyülenmemek mümkün değil ve mutlaka herkesin Fethiye’de gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yer. Ama burayı terk etmek zorunda kalan binlerce insanın acısının bir turistik durağa indirgenmesine de biraz içerliyor insan.

Elbette gittiğinizde şiirsel güzelliğine kapılıp siz de sokalarında heyecanla sekecek, köşe bucak fotoğraf kovalayacaksınız. Damsız, boyaları dökülmüş bu evler gerçekten harika kareler veriyor. Terk edilmiş evlerin bahçesindeki incirlerden avuç avuç yiyeceksiniz. Söylemek istediğim; buranın keyfini çıkarırken, o inciri oraya ekip de meyvelerini göremeden buraları terk etmek zorunda kalanları da saygı ve şefkat ile anmayı hatırlamak. Çünkü terk edilen sadece 2 kilise, 14 şapel, ve 3.500 kusur ev değil, binlerce insan hayatı.

Bu rehberimizde sizi bir yandan Kayaköy’ün gezilecek yerleri ve harika plajlarına götürerek eğlendirirken, bir yandan da eskiden Karaköy’de yaşayan Rum komşularımızı anmak istedik. Kayaköy deniz kıyısında değil ama 15 dakika mesafesinde güzel koylar var.

Kapamadan şuraya bir sevgi, barış, dostluk mesajı sıkıştırmak isterdim de şimdi çok klişe olacak. 🙂

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin