Kalıcı ve Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

0
426

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere Kalıcı ve Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Kalıcı ve Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

1.Güne Kahvaltı ile Başlamak

Bilindiği üzere çoğu kişi zamansızlık veya iştahsızlık sebebiyle kahvaltı gibi önemli bir öğünü atlıyor. Ancak kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Çünkü kahvaltıyı atlamak veya geçiştirmek iştah metabolizmasını etkilemekte ve bir sonraki öğünde daha da acıkarak daha fazla yemek yenmesine sebep olmaktadır. Özellikle sabahları tahıl ağırlıklı kahvaltılar da yumurta yemek kişiyi tok tutmakta, gün içinde daha az kalori alınmasına ve dolayısıyla daha hızlı kilo verilmesine ve vücut yağ oranının azalmasına yardımcı olmaktadır.

2.Tropikal Yağlardan Faydalanmak

Avokado veya Hindistan cevizi gibi iyi yağlardan zengin besinler kişiyi hem tok tutar hem de kalp damar sağlığına oldukça iyi gelmektedir. Haftada 1-2 gün, kahvaltıda veya ara öğünde yarım avokado tüketilmesi ya da kahveye bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı eklenmesi, beslenme programının renklenmesine ve kişide tokluk hissi sağlayarak daha hızlı kilo vermesine yardımcı olmaktadır.

3.Günlük Su Tüketimine Dikkat

Kilo problemi yaşayan çoğu insanın sorunlarından biri de günlük su miktarını yeteri kadar almamalarından kaynaklanmaktadır. Su vücudun gereksinim duyduğu en önemli besin öğesidir. Aynı zamanda metabolizmanın çalışmasında ve yağ yakımının hızlanmasında önemli bir yere sahiptir. Vücutta yağ yakımı başladığında toksik maddelerde oluşur ve bu oluşan maddelerin dışarı atılması için suya ihtiyaç vardır.

4.Sabah Sporunun Önemi

Sağlıklı ve kalıcı kilo vermeye yardımcı en önemli yöntem sabah sporudur. Sabah aç karınla yapılan yürüyüşlerin yağ yakımını hızlandırdığı ve daha kolay kilo verilmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca spor yaparken doğru beslenmekte önemlidir. Et, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller gibi protein kaynaklı ve tam buğday ekmek, bulgur pilavı, taze meyveler gibi karbonhidratlı besinlerin tümünden yararlanılmalıdır.

5.Aç Kalmamak

Aç kalarak yapılan diyetler kas kayıplarını da beraberinde getirmektedir. Yeterli bir zayıflama diyeti ile sağlıklı bir şekilde kilo verilmelidir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin