Jandarma Özel Harekat (JÖH) Nedir? Nasıl Olunur?

0
1032

Nasıl Olunur? kategorisinde, bu yazımızda sizlere Jandarma Özel Harekat (JÖH) Nedir? Nasıl Olunur? hakkında bilgiler vereceğiz.

Jandarma Özel Harekat (JÖH) Nedir?

Jandarma Özel Harekat (JÖH) Jandarma Özel Harekat birimleri unsurları tamamı özel olarak seçilen ve gönüllü olan askerlerden oluşan en seçkin askeri birimdir. Gerçekleştirilen her türlü askeri harekatlarda en ön safhalarda bulunurlar. Terörle mücadele sırasında oldukça başarılı olan bu özel birim yıllardır terörle mücadelede büyük bir role sahiptir. JÖH birimlerinde subay, astsubay ve uzman erbaşlar gibi rütbeli askerlerden oluşmaktadır.

Jandarma Özel Harekat (JÖH) Nasıl Olunur?

Öncelikle Jandarma Genel Komutanlığı JÖH bünyesinde personel ihtiyacı olduğuna dair bir ilan yayınlar. Komutanlık tarafından yayınlanan bu ilanda başvuru şartları ve başvuru tarihi belirlenir. Belirlenen tarihte başvuru yapan adayların mülakata gitmesi gerekmektedir. JÖH olabilmek için Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde personel olarak çalışıyor olunması gerekmektedir.

Jandarma Genel Komutanlığı personelleri subay, astsubay, uzman çavuş, çavuş, sözleşmeli uzman çavuş gibi askeri personeller görev yapmaktadır. JÖH olabilmek için gönüllülük esastır. Askerlik döneminin bitmesine 6 ay (180 gün) süre kaldığında JÖH’te görev yapılmak istenildiğine dair bir başvuru da bulunulması gerekmektedir. Adayın başvuru şartlarını ve istenilen şartların sağlanması durumunda değerlendirme yapılarak Jandarma Özel Harekat Biriminde görev yapabilmek için uygun olunup olunmadığına karar verilir.

Jandarma Özel Harekat (JÖH) Nedir? Nasıl Olunur?

Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve erkek olmak
  • Adayın en az lise mezunu veya lise dengi okul mezunu olması,
  • Adayın askerlik hizmetini tamamlamış olması veya JÖH başvuru yapıldığı dönemde askerliğini yapıyor olması,
  • Adayların 25 yaşını doldurmamış olması,
  • Adayların yaptığı başvuru müracaatının yapıldığı ilk günü itibari ile 3 yıldan daha fazla bir sürenin geçmemiş olması,
  • Adayların en az 164 cm boyunda olması,
  • Adayların güvenlik soruşturmalarının olumlu sonuçlanması,
  • Adayların vücut yapıları düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşünün kusursuz olması,
  • Adayların tutum ve davranışları ile yasa dışı görüşleri benimsememiş ve bu gibi faaliyetlerde bulunmamış olması,
  • Bütün sınavları başarılı bir şekilde geçen adayların Sağlık Yeteneği Yönetmeliği uyarınca sevk edildikleri hastaneden komando uzman erbaş veya uzman erbaş olur izinli sağlık raporu alması,

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin