2023 Jandarma bekçi alımı yapılacak mı? Jandarma bekçi alımı şartları

0
878
2022 Jandarma bekçi alımı yapılacak
2022 Jandarma bekçi alımı yapılacak

Bekçi Adayları, bu yazımızda sizlere 2023 Jandarma bekçi alımı yapılacak mı? Jandarma bekçi alımı şartları hakkında bilgiler vereceğiz.

2023 Jandarma bekçi alımı yapılacak mı? Jandarma bekçi alımı şartları

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bu konu hakkında Jandarma Genel Komutanlığı’ndan önemli açıklamalar gelmişti. Bu açıklamalarda ise Jandarma bekçi alımının yapılacağı duyurulmuştu. 2023 2/1. Dönem EGM bünyesinde 3250 personel alımı haberinin ardından Jandarma bekçi alımı tekrar gündem oldu.

Jandarma Bekçi Alımı Olacak mı?

Jandarma bekçi alımları gündemde en fazla yer alan konulardan biridir. Özellikle son dönemde EGM’ye bağlı yeni bekçi alımlarının duyurulması ardından gözler Jandarma bekçi alımlarına çevrildi. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 10.000 bekçi alımı yapılacağı duyurulmuştu. Ancak net bir tarih verilmemişti. Seçim öncesi yoğun talep üzerine en kısa sürede tarihin netleştirileceği öngörülmektedir.

Medyadan gelen yoğun talep üzerine de Jandarma bekçi kontenjanı için harekete geçileceği düşünülmektedir. EGM bekçi alımlarının tamamlanması ardından en kısa sürede Jandarma bekçi alımlarının başlayacağı tahmin edilmektedir.

2023 /1.Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği duyurusu Polis Akademisi tarafından yapıldı. Toplam 3250 bekçi alımı olacağı bilgisi de aynı duyuruda yer aldı. EGM bünyesinde yapılacak alımların ardından Jandarma bekçi alımı olacak mı sorusu da merak edilmektedir. Alımı tarihine ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak alımlar olacak mı sorusunu yanıtlarsak eğer tarih açıklanmasa bile her an Jandarma bekçi alımı gerçekleşebilir.

Jandarma Bekçi Alımında Askerlik Şartı Olacak mı?

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde bekçi olmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer konuysa askerlik şartı olacak mı olmaktadır. Bugüne dek Jandarma Genel Komutanlığı’na yapılan personel alımlarında askerlik şartı bulunmuyordu. Dolayısıyla Jandarma bekçi alımı için de adaylarda askerlik şartı aranmayacaktır. Ancak Jandarma Genel Komutanlığı kararı bağlayıcı olacağından tarih netleştikten sonra resmi başvuru şartları kılavuzda paylaşılacaktır.

Jandarma Bekçi ve EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) Bekçi Arasındaki Farklar

Emniyet bekçileri bilindiği üzere Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlıdır ve kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaktadır. Şehir merkezlerinde kamu güvenliğini sağlamakla yükümlüdür ve suç işlenmesini önlemek için görevlendirilir. Bu, EGM(Emniyet Genel Müdürlüğü)’ye bağlı çarşı ve mahalle bekçileri için geçerli olmaktadır. Bir de Jandarma bekçileri bulunmaktadır. Jandarma bekçilerinin de görev tanımı aynıdır fakat görev yerleri farklıdır. Ve emirlerini de doğrudan bağlı bulunduğu Jandarma Genel Komutanlığı’ndan almaktadır. Ayrıca jandarma bekçi olanların görev yerleri bazı turizm bölgeleri ve kırsal alanlardır. Yani köy ve kasaba gibi nüfusu az yerleşim bölgelerinde görev almaktadır. 

 

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin