Jandarma bekçi alımı sınav aşamaları

0
587
2023 Bekçilik Ön Sağlık Aşaması
2023 Bekçilik Ön Sağlık Aşaması

Bekçi Adayları, bu yazımızda sizlere Jandarma bekçi alımı sınav aşamaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Jandarma bekçi alımı sınav aşamaları

Jandarma bekçi alımı olacak mı sorusu üzerine vatandaşların en fazla merak ettiği konulardan biri de Jandarma bekçi alımı aşamalarıdır.

Jandarma bekçi alımı üzerine merak edilen aşamalar yazılı sınav, sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik aşamasıdır. Bu aşamalar adayların Jandarma bekçi personeli olma süreci demektir. Yani jandarma bekçi alımı üzerine aşamalarda başarılı olanlar Jandarma bekçi personeli olarak göreve atanmaktadır. Tüm aşamaların zorlukları farklıdır ancak sözlü mülakat ve yazılı sınav profesyonel yardım gerektiren önemli aşamalardır.

İlk olarak jandarma bekçi adaylarının yazılı sınavı başarılı bir şekilde tamamlaması gerekmektedir. Alım sürecinin en önemli aşamasıdır. Çünkü yazılı sınava hazırlık yapmayanlar elendikleri durumda diğer aşamalara katılamamaktadır. İlk aşamada hazırlık çok önemlidir, bu yüzden adayların konu anlatımı ve soru bankası ile sınava hazırlık yapmaları gerekir.

Jandarma Bekçi Yazılı Sınavı Nasıldır?

Jandarma bekçi yazılı sınavı toplam 100 sorudan oluşmaktadır. Ve adaylar toplam 6 farklı dersten sorumlu olacaktır. Bunlar; Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Genel Kültür olmaktadır. Her bir soru 5 şıklıdır ve çoktan seçmeli olarak yöneltilir. Her sorunun değeri 1 puan sayılacak ve 100 soruyu doğru yapanlar toplam 100 puan alabilecek. Başarılı olanlar ise 100 üzerinden 50 ve üzeri alanlar olacaktır. Ayrıca yazılı sınavda yapılan her 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. 

Yazılı sınavın oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz. Hatta elemelerin büyük çoğunluğu yazılı sınavda gerçekleşmektedir. Üstelik elenen adayların bir kısmı 50 taban puanın çok altında puanla sınavı bitirmişlerdir. Özetle bu istatistik tablosuna bakacak olursak yazılı sınavın çok zor olduğunu anlayabiliriz. Yapılması gereken de oldukça basit; İyi hazırlık yapmak, konu anlatımı dinlemek, deneme sınavlarına katılmak ve sık sık bekçi sınavına soru çözerek hazırlanmaktır. Ancak tüm bunlar büyük uğraş anlamına gelir, eğer online eğitim dersleri görmezseniz. Online eğitim derslerine cüzi bir miktar ödersiniz ancak alacağınız eğitim sizi bekçi sınavına çok iyi hazırlar, eksiklerinizi giderir ve derece yapabilmenizi bile sağlar.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin