İzmir günübirlik gezilebilecek yerler – 10 efsane seçenek

0
368
İzmir günübirlik gezilebilecek yerler
İzmir günübirlik gezilebilecek yerler

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere İzmir günübirlik gezilebilecek yerler – 10 efsane seçenek hakkında bilgiler vereceğiz.

İzmir günübirlik gezilebilecek yerler – 10 efsane seçenek

1. Çeşme

İzmir’e yakın tatil yerleri denildiğinde akla ilk gelenlerden biri şüphesiz Çeşme oluyor. Çeşme, konum itibariyle İzmir’in batısında, Urla Yarımadası üzerinde yer alıyor. İzmir’e bağlı şirin mi şirin bir ilçe olan Çeşme’nin doğusunda Urla yer alırken; ilçe, kuzey, güney ve batı yönünden Ege denizi ile çevreleniyor. Ayrıca ilçenin batı kıyısının karşısında Yunanistan’a bağlı bir ada olan Sakız Adası yer alıyor.

Tarihi açıdan köklü bir geçmişe sahip olan Çeşme’nin, on iki İyon kolonisinden biri olduğu biliniyor. Dolayısıyla Çeşme, beyaz kumsalları, mavi bayraklı plajları, hareketli gece hayatı ve masmavi denizinin yanı sıra tarihi yerler ve arkeolojik açıdan da oldukça değerli bir turizm merkezi!

Yaz aylarında nüfusu ikiye katlanan Çeşme gezilecek yerler açısından da oldukça zengin. Başta Alaçatı olmak üzere, Çeşme’de; Erythrai Antik Kenti, Altınkum Plajı, Pırlanta Plajı, Çeşme Kalesi, Çeşme Müzesi gibi görülmesi gereken birçok yer bulunuyor. Gündüz vaktini bu harika yerleri dolaşarak geçirdikten sonra; akşam saatlerinde Çeşme’nin hareketli gece hayatında eğlenceli bir tura çıkabilirsin.

2. Alaçatı

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir belde olan Alaçatı, son dönemlerin gözde tatil merkezlerinden biri olarak dikkat çekiyor. İzmir şehir merkezinin batısında yer alan Alaçatı, tarihi taş evlerle donatılmış Arnavut kaldırımlı sokakları, lavanta kokan mis gibi havası, rüzgar sörfüne elverişli plajlarıyla her yıl, yaz aylarında, yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Okulların kapanması ve tatil sezonunun açılmasıyla nüfusunu ikiye hatta dörde katlayan Alaçatı ile İzmir arasında 77,6 kilometre, yani yaklaşık 55-60 dakikalık bir mesafe bulunuyor.

Ayrıca Alaçatı, oldukça renkli, hareketli ve eğlenceli bir gece hayatına ev sahipliği yapıyor. Beldede gece dans, müzik ve sınırsız eğlence eşliğinde vakit geçirebilecek birçok eğlence mekanı bulunuyor. Dolayısıyla Alaçatı gece hayatını bir köşeye mutlaka not etmelisin. Tabi ayrıca ‘‘Çeşme Kumrusu’’ gibi Alaçatı’nın yöresel lezzetlerinin tadına bakmadan dönmemelisin!

3. Foça

İzmir’e yakın tatil yerleri listesinde ilk sıralarda yer alan Foça, kuzey ve batı cihetinde Ege denizi ile çevrili tarihi ve turistik bir yerdir. İzmir’in en güzel ve en popüler ilçelerinden biri olan Foça, şehrin kuzeyinde, Türk Rivierası olarak bilinen Mersin ve Antalya’dan başlayıp İzmir’e kadar uzanan bölgenin içinde yer alıyor. Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki ayrı bölgeden oluşan Foça’nın kökleri Antik Çağ’a kadar dayanıyor.

Bu açıdan Foça tarihi yerler ve arkeolojik yapı açısından da önemli bir değer taşıyor. İsim olarak Fok anlamına gelen Foça’nın, denizde yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını aldığı ve bu adın zamanla dönüşüp değişime uğrayarak Foça halini aldığı biliniyor. Eşsiz tabiatı, tarihi zenginliği ve muhteşem deniziyle yaz sezonunun popüler tatil cennetlerinden biri olan Foça, İzmir’in 62,3 kilometre/1 saat uzağında yer alıyor.

4. Özdere

İzmir’e bağlı şirin bir kıyı beldesi olan Özdere, Menderes ilçesinde, Ege Denizi kıyısında yer alıyor. İzmir’in 67,2 kilometre güneyinde yer alan Özdere’ye, yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrası kolayca ulaşılabiliyor. Özdere, 40 kilometrelik sahili, doğal güzelliği, tarifi zenginliği, yemyeşil tabiatı, plajları ve tatil siteleriyle İzmir’e yakın tatil yerleri arasında oldukça popüler! Özdere’yi özel kılan bir diğer özelliği ise dünyaca ünlü Satsuma mandalinasına ev sahipliği yapması oluyor. Dolayısıyla bu harika beldede turuncu, mavi ve yeşil tonlarının iç içe girip harika bir kombinasyon oluşturuyor.

5. Sığacık

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı bir mahalle/köy olan Sığacık, son dönemlerde oldukça popüler bir turizm merkezidir. Ege denizi kıyısında, şirin mi şirin bir balıkçı köyü olan Sığacık, İzmir’in 53 kilometre güneybatısında yer alıyor. İzmir şehir merkezinden yola çıkıldığında ortalama 50 dakikada Sığacık’a kolayca ulaşılabiliyor. Sığacık’ın, Türkiye‘de Sakin Şehir Ağı’na (Citta Slow) seçilen ilk yer olan Seferihisar’da bulunması, daha da değerli ve gözde bir rota olmasını sağlıyor. Zira Sığacık, özellikle hafta sonları İzmir ve çevresindeki illerden akın eden insan kalabalığıyla dolup taşıyor.

Sığacık, Ege’nin en güzel köylerinden biri olarak ”Sığacık Kalesi, Sığacık Üretici Pazarı, Kaleiçi sokakları, Teos Antik Kenti, Teos Marina, Değirmen ve Büyük Akkum Plajı” gibi gezip görülecek birçok noktaya da ev sahipliği yapıyor. Sığacık’ta turistlerin en çok beğendiği nokta olan Kaleiçi bölgesi; konaklamak için birçok pansiyon, balık restoranları, kafeler, minik mağaza ve butiklerden oluşuyor. Sığacık’ı gezmek için ise ortalama üç gün yeterli oluyor.

6. Dikili 

İzmir’e bağlı en güzel ilçelerden biri olan Dikili, kuzeyde Balıkesir, doğuda ise Bergama ilçesi ile sınır komşusudur. Dikili’nin batısı ve güneyi Ege denizimin masmavi denizi ile çevrelenmiştir. Yaz tatilinin gözde rotalarından biri olan bu şirin ilçe ile İzmir şehir merkezi arasında 122,6 kilometre, ortalama 1-1,5 saatlik bir mesafe bulunuyor.

İzmir’in en kuzeyini teşkil eden ilçe, 40 kilometreden fazla uzunluğa sahip sahil şeridi, kaplıcaları, şelaleleri, ılıca ve volkanik gölleriyle eşsiz bir tabiata ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra MÖ. 5000-MÖ. 4000 yıllarına kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olan Dikili, tarihi zenginliğiyle arkeolojik açıdan da değerli bir turizm merkezi oluyor.

Yaz sezonunda hem ruhsal hem de fiziksel olarak dinlenebileceğin, sakin ve huzurlu bir tatil yapmak istiyorsan Dikili tam sana göre! Zira yemyeşil doğası ve berrak bir maviyle bezenmiş deniziyle tabiatın için dingin bir atmosfere sahip olan ilçe, kamp gibi doğa aktivitelerinin aranan yerlerinden biri oluyor. Ayrıca İzmir gezilecek yerler listesinde de detaylı olarak bahsettiğim Nebiler Şelalesi, halk arasındaki söyleyişiyle Aşıklar Şelalesi bu şirin ilçede yer alıyor.

7. Urla

İzmir’in gözde ilçelerinden biri olan Urla, güzelliğiyle televizyon dizilerine, sinema filmlerine mekan olmuş muazzam bir turizm cennetidir. Şehir merkezinden 39,2 kilometre/30-35 dakika uzakta konumlanan Urla, İzmir’e en yakın tatil yerlerinden biri olarak, turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Urla’nın bu denli popüler olmasının kaynağı, şüphesiz doğal güzellikleri, tertemiz ve masmavi denizi, geleneksel Ege köyleri, ince kumlu plajları, sahili ve dingin tabiatına dayanıyor.

İzmir’in batısında, Urla Yarımadası üzerinde yer alan ilçe, Çeşme, Alaçatı ve Karaburun gibi tatil merkezlerine yakın konumu sayesinde de tatilcilerin uğrak noktalarından biri oluyor. Urla’nın batısında Çeşme ve Alaçatı, doğusunda Seferihisar ve Güzelbahçe, kuzeyinde İzmir Körfezi, kuzeybatısında Karaburun ve Ege denizi yer alıyor.

En göze çarpan yerler ”Klazomenai Antik Kenti, Karantina Adası, Urla Sanat Sokağı, Malgaca Pazarı, Urla İskelesi, Bağ yolu, Çeşmealtı, Urla Sualtı Müzesi, Malgaca İçmeleri, Yassıca Ada, Yıldıztepe Şehitliği, Güvendik Tepesi, Bademler Köyü, Köstem Zeytinyağı Müzesi” oluyor. Ayrıca ilçede, hemen her yıl, bahar mevsiminde, yöresel ürünlerin tanıtıldığı Urla Enginar Festivali düzenleniyor. Mart Dokuzu Ot Bayramı da Urla’da düzenlenen meşhur festivaller arasında yer alıyor.

8. Şakran

Şakran, resmi adıyla Yenişakran, İzmir’in Aliağa ilçesine bağlı bir beldedir. İzmir-Çanakkale karayolu üzerinde, Aliağa ilçe merkezine 15 kilometre mesafede yer alan Şakran, sessiz, sakin bir tatil isteyenler için oldukça idealdir. Zira İzmir’in en popüler dönemleri olan yaz sezonunda bile Şakran’da yoğunluk yok denecek kadar azdır. İzmir ile arasında 79,3 kilometre mesafe bulunan Şakran’a, İzmir şehir merkezinden yola çıkıldığında ortalama 1 saatte ulaşılabiliyor.

9. Ürkmez

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı bir belde olan Ürkmez, sakin ve sessiz tatil köylerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ürkmez, konum itibariyle Seferihisar ilçesine 25 kilometre mesafede, Kuşadası ve Seferihisar karayolu üzerinde yer alıyor. Yılın 6 ayında denize girme imkanı veren bu şirin belde ile İzmir arasında ise 58,8 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. İzmir’den yola çıkıldığında, Menderes-Gümüldür yolu takip edilerek ortalama 1 saatte Ürkmez’e ulaşılabiliyor.

10. Karaburun

İzmir’in en küçük ilçesi olan Karaburun, şehrin kuzeybatısında, Karaburun Yarımadası üzerinde yer alıyor. Karaburun; İskele, Kaza, Burgaz ve Bodrum olmak üzere dört ayrı bölgeden oluşuyor. Ege denizi kıyısında, el değmemiş, bozulmamış ve tahribata uğramamış doğasıyla yaz aylarının gözde beldelerinden biri olan Karaburun, mavisi, yeşili ve mis gibi havasıyla İzmirliler için harika bir kaçış noktası oluyor. Karaburun’un komşuları arasında, yine İzmir çevresindeki tatil yerlerinden Çeşme, Foça ve Urla bulunuyor. İzmir ile arasında 102,7 kilometre mesafe bulunan Karaburun’a ortalama 1,5 saatte ulaşılabiliyor.

Her yerin tahribe açık olduğu bu çağda, bakir kalmayı başarmış bir yerleşim olan Karaburun, Ege’nin popüler tatil noktaları arasında gösteriliyor. Zira ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin sayısı her yıl biraz daha artıyor. Tabi ki bunda, Karaburun’un Çeşme, Alaçatı ve Foça gibi popüler tatil merkezlerine yakın bir konumda yer alması da etkili oluyor. Karaburun’da ziyaretçilerin ilgisini cezbeden en cazip noktalar ise koylar oluyor. Her biri birer doğa harikası olan bu koylar, yaz sezonu boyunca tertemiz ve berrak sularda yüzmek için oldukça ideal! Bunların yanı sıra Karaburun, gezip görülecek birçok turistik noktaya ev sahipliği yapıyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin