İŞKUR İşsizlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
297
İŞKUR İşsizlik Ödeneği

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere İŞKUR İşsizlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler vereceğiz.

İŞKUR İşsizlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sigortaya tabi olanların hakkı olan işsizlik maaşı, işsiz kalındığında iş buluna kadar kişilerin rahat geçinmesi için verilen bir tür destektir. İşsizlik maaşları verilen kurum tarafından birtakım şartlara bağlanarak ve belirli bir süreyi kapsayacak şekilde verilmektedir. Bunun temel sebebi ihtiyacı olan herkesin bu ödenekten yararlanabilmesi için ödeneğin döndürülebilmesidir. Sadece sigortalı çalışanların hakkı olan bu ödeneği almak için yeni adı 4A hizmet dökümü olan hizmete tabi olarak çalışmak gerekmektedir. Bu ödenekten yararlanan kişilere ayrıca ilgili kurum tarafından birtakım başka sosyal haklar da tanınmaktadır.

Başvuru Aşamaları

İşsizlik maaşından yararlanabilmek için yapılacak başvurularda esas olan başvurunun hangi yolla yapılırsa yapılsın fesih tarihinden sonraki 30 gün içerisinde yapılmasıdır. Başvuru yapmak için kurum, başvuru yapacak kişilere üç ayrı başvuru yöntemi sunmaktadır. Şahsen kuruma giderek, kendi internet sitesinden veya e-devlet işsizlik maaşı başvurusu yöntemiyle başvuru yapmak mümkündür:

İŞKUR: İşsiz kalan kişi şartları taşıması durumunda en yakın İŞKUR şubesine bizzat başvuru yapar. Vekil tayini başvuru için kabul edilen bir yöntem değildir. Kişinin kaydı İŞKUR sistemine yapılır ve profili işsiz olarak güncellenir. Ardından kurum şartları taşıyıp taşımadığını araştırır ve kişinin hak etmesi durumda maaş bağlanır.

Eşube İŞKUR: İŞKUR’un elektronik şubesi olan https://esube.iskur.gov.tr uzantılı adrese gidilir. İş arayan kısmından giriş yapılır ve işsizlik ödeneği başvurusu gerçekleştirilir. İlgili kurum gerekli araştırma sürecini tamamlar ve araştırma sonucuna göre maaş bağlanır.

E-Devlet: E-Devlet kapısına https://www.turkiye.gov.tr uzantılı internet sitesi üzerinden giriş yapılır. Girişin ardından kişiye uygun yöntem aracılığıyla kimlik doğrulaması gerçekleştirilir. Arama butonuna “Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)” yazılır ve kurumun hizmetleri listelenir. Listelenen hizmetler içerisinden “İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu” hizmeti seçilir. Gelen metin okunur ve onay butonuna tıklanır. Ardından “devam et” butonuna basılır ve gelen ekrandaki SSK sicil numarası, bağlı olunan il/ilçe ve işten ayrılma tarihi soruları cevaplanır. Cevapların doğruluğundan emin olunduktan sonra “başvur” butonuna tıklanır.

Başvuru Evrakları Nelerdir?

İŞKUR işsizlik ödeneği için başvuruların internet üzerinden de yapılıyor olması nedeniyle başvuru içinde herhangi bir belge talebi yapılmamaktadır. Ancak başvuru yapacak olan adaylara ait birtakım belgelerin yanlarında olması süreci hızlandıracaktır. Gerekli belgeler ise şu şekildedir;

  • İşten Çıkarılma Belgesi,
  • T.C Kimlik Kartı,
  • SSK Sicil Numarasını gösteren belge,

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin