İşinizi Büyütmek İçin Kazandıran 5 İçerik Pazarlama Türü

0
348

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere İşinizi Büyütmek İçin Kazandıran 5 İçerik Pazarlama Türü hakkında bilgiler vereceğiz.

İşinizi Büyütmek İçin Kazandıran 5 İçerik Pazarlama Türü

İnternet dünyasında işleri büyütmek için yapılması gereken ilk konulardan bir tanesi içerik pazarlama faaliyetleridir.

İçerik pazarlaması mantık olarak basit bir işlemdir. Hedef kitleyi belirlemek, onların ilgisini çekecek içerikleri hazırlamak ve müşteri olmalarını sağlamak. Ancak bunu bu kadar kolay yapmak için birçok yol bulunmaktadır. Bunlardan en çok işe yarayan 5 madde ise şunlardır.

 • Bloglama
 • Video pazarlama
 • Podcasting
 • Ücretsiz araçlar
 • Çevrimiçi kurslar

Bloglama

Bloglama sitelerin çok daha fazla trafik çekmesi için kullanılan yöntemlerin başında gelir. En uzun süredir kullanılan yöntemlerdendir. Google’de üst sıralarda yer almak için en iyi yöntemlerdendir. Sitenizde, organik trafik istiyorsanız insanların aradığı konuları hedeflemelisiniz. İnsanların arayacağı konulara yönelmelisiniz.

Yine en iyi içeriğe sahip olmak için arama yapanların görmek istediklerini onlara verin. Örneğin, araç kiralamak, nasıl yapılır şeklinde bir yazı yazdığınızı düşünün. Sonuçta, sorguda nasıl yapılır cümlesini kullanmış durumdayız. Ancak arama motorunda yaptığımız aramalarda genellikle ipucu şeklinde olan yazılar ön plana çıkmaktadır. Bunun nedeni ise arama motorunun çoğu insan için en iyi sonuçları ortaya çıkarmak için çalışmasıdır.

Blog gönderileri genelde 4 tür olarak ortaya çıkmaktadır.

 • Liste şeklinde olanlardır.
 • Adım adım rehber şeklinde olanlar.
 • Başlayanlara rehber şeklinde olanlar.
 • Genişletilmiş tanım içerenler

Ancak yapılan çalışmaların tamamının hayata geçmesi için sadece yayınlamak yetmez. Yazıyı daha fazla insanlara tanıtmak gerekmektedir. Bunun içinde çeşitli yollara başvurulabilir.

Video Pazarlama

Video pazarlama konusunda öncelikle kullanıcıların aradıkları konuları işleyin. Onun için YouTube anahtar kelime aracı sizler için yeterli olacaktır. Yapmak istediğiniz konu ile alakalı kelimeleri girerek hangi kelimelerin daha fazla arandığını bulabilirsiniz.

Daha sonra optimize edilmiş videoların hazırlanması gerekmektedir. Çünkü her ne kadar anahtar kelimelerde birinci sırada olsanız bile videonuz ilgi çekici değil ve sıkıcı ise izleyicim çekmeyecektir. İyi bir düzenleme ile videolarınızın ilginç hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Podcasting

İçerik pazarlamak için Podcast kullanmanın iki yolu vardır.

 • Kendi podcast’inizi oluşturmak.
 • Başkasının podcast’inde röportaj yapmak.

Ancak kendi podcast’inizi oluşturmak, marka ve kitle oluşturmak için iyi olsa da ilgi çekmesi ne zaman alabilir. Bu nedenle başka alanlarda görünmek çok daha iyi olacaktır.

Yine podcast fırsatlarını bulmak, sizler için büyük bir ayrıcalık olacaktır. Bunu yapmanın Sit yolu ise Google’yi kullanmaktır. Kendiniz gibi veya size yakın olan kişilerle iş birliği yapmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. Yine iş birliği yaptınız alanlarda kendinizi misafir olarak tanıtın.

İşinizi Büyütmek İçin Kazandıran 5 İçerik Pazarlama Türü

Ücretsiz Araçlar

İşinizi büyütmek ve içeriklerinizi pazarlamak için kasaba olan yöntemlerden bir tanesi de ücretsiz araçlardır. Ancak her ücretsiz araç da işe yaramamaktadır. Nedenle size en iyi olacak aracı bulmanız gerekmektedir.

Ücretsiz aracı seçmeden önce neleri kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Bunu belirledikten sonra ücretsiz aracı oluşturabilmek, daha kolay olacaktır. Bunlardan sonra ücretsiz aracı oluşturabilirsiniz.

Bundan önce belirlediğiniz anahtar kelimelerle arama yaparak üst sıralarda çıkanların analizini yapmanız iyi olacaktır. Bakılması gereken konular ise şunlardır.

 • Onların en iyi oldukları yön nedir?
 • Onlar gibi kendimi nasıl geliştirebilirim?

Bu sorulardan sonra yapılması gereken ise onlara benzer ama daha iyi işler yapmaktır. Daha sonra yapılması gereken ise, oluşturduğunuz ücretsiz aracı kişilere bildirmektir. Sizin aracınıza benzer araçları kullanan kişilerle iletişime geçerek oluşturduğunuz ücretsiz aracına daha iyi olduğunu anlatmalısınız.

Çevrimiçi Kurslar

Her kullanıcı kendisi için çevrimiçi bir kurs oluşturabilir. Ancak bunun için öncelikle bazı araştırmalar yapmanız gerekir. Öncelikle çözülmesi gereken bir konu üzerinde kurs verilmesi gerektiğini anlamanız gerekir. Çünkü, kurs oluşturmak detaylı ve zor bir iştir.

Daha sonrasında kararınızın ardından kursuna kırmaya başlayın. Ancak şunu bilmelisiniz ki, kursa kayıt olanların büyük bir çoğunluğu ücretsiz kurslara devam etmemektedir.

Kursu oluşturup derslere başladıktan sonra olsun, kursun tanıtılması aşamasına geçebilirsiniz. Yine kursunuzu tanıtırken bonuslar oluşturabilirsiniz.

Tüm bu yöntemlerden birini ya da birkaçını kullanarak içeriklerinizin daha iyi pazarlanmasını sağlayabilirsiniz.

İşinizi Büyütmek İçin Kazandıran 5 İçerik Pazarlama Türü

Hangi Pazarlama Türünü Seçmeliyim?

İçerik oluşturmak, her zaman için çok çaba ve zaman gerektirmektedir. Başlangıçta mutlaka bir tür için odaklanmak daha iyi olacaktır. Bu nedenle pazarlama türünü seçerken de buna dikkat edilmelidir.

Azarlamak türüne karar verdikten sonra belli bir süre aynı formata bağlı kalmak, en iyisi olacaktır. Bu formatta yararlı şekilde ilerledikten sonra yeni bir formata geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin