İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali ve Cayma İşlemi

0
401

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali ve Cayma İşlemi hakkında bilgiler vereceğiz.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali ve Cayma İşlemi

İş Bankası BES iptali online veya şahsi olarak yapılan başvurularla gerçekleştiriliyor. İş Bankası zorunlu bireysel emeklilik sisteminin iptal etmek için detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İş bankası üzerinden BES sistemini iptal etmek için;

  • Müşteri hizmetlerini ulaşarak telefon üzerinden bireysel emeklilik sistemi iptal
  • İnternet bankacılığı üzerinden BES iptal başvurusu yapabilirsiniz.
  • Şubelere bizzat başvurarak iptal talebi oluşturabilirsiniz.

İş Bankası zorunlu bireysel emeklilik sistemini iptal etmek içi bir ay önceden ödemelerin tamamlanmasını istiyor. Vatandaşlar bireysel emeklilik sisteminden çıktığı zaman devlet tarafından verilen katkı paylarında da kayıp yaşıyor.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminde Kesinti Olur mu?

İş Bankası BES kesintisi sistemde bulunduğunuz süreye göre değişiklik göstermektedir. Otomatik bireysel emeklilik sistemine katılan vatandaşlar sistem içerisinde iki ay durmak zorundadır. 2 ay sonrasında sisteminden çıkmak isteyen vatandaşlar bildirim talebinde bulunabiliyor. Vatandaşın sistem içerisinde üç sene dolmadan çıkması durumunda devletten katkı payı alınamamaktadır. Bu durumda sadece kişinin maaşından kesilen ödemeler iade edilir.

Bireysel emeklilik sistemine devlette katkıda bulunur. Vatandaşın sistemden çıkması durumunda kesilen tüm maaşı geri iade edilir.

İptal Sonrası Ne Kadar Ödeme Alınır?

İş Bankası bireysel emeklilik iptali tamamen sistem içerisinde kalınan süre ile alakalıdır. Vatandaşın sistemde 3 sene kalması durumunda devlet katkı payı alabilir.

  • İş Bankası zorunlu emeklilik sisteminden 3 sene dolmadan ayrılırsanız devlet katkı payı alamazsınız.
  • Bireysel emeklilik sisteminde 3 ve 6 sene kalınması gerekir.
  • Bireysel emeklilik sisteminden 3 ve 6 sene arasında çıkan vatandaşlar devlet desteğinin sadece yüzde 15’ini alacaktır.
  • Sistem içerisinde 10 sene kalan ve 56 yaşını tamamlayan vatandaşlar tüm devlet payını almaya hak kazanabilir.

Katkı payını almak için on sene prim ödemesi gerekir. İş Bankası zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapmak isteyen vatandaşların bu sürelere dikkat etmeleri önemlidir.

Zorunlu Emeklilik Sistemine Kimler Katılabilir?

BES sistemi 45 yaşından küçük olan kişiler için oluşturuldu. Bireysel emeklilik sistemi, emekliliğe ek olarak sunulan gelir kaynaklarından bir tanesidir. Kamu ve özel sektör çalışanları zorunlu ve otomatik emeklilik sistemine katılabiliyor. Bu sistem kapsamı içerisinde vatandaşların maaşlarının küçük bir bölümü birikim için ayrılır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin