iOS 14’te Öne Çıkan 10 Önemli Özellik

0
465

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere iOS 14’te Öne Çıkan 10 Önemli Özellik  hakkında bilgiler vereceğiz.

iOS 14’te Öne Çıkan 10 Önemli Özellik

22 Haziran 2020 tarihinde Apple tarafından gerçekleştirilen WWDC 2020 etkinliğinde, başta iOS 14 olmak üzere birçok yeni teknoloji tanıtıldı.

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi olan iOS 14, henüz beta aşamasında olan bir mobil işletim sistemidir. iOS 14, milyonlarca iPhone kullanıcısı olduğundan dolayı büyük bir merakla beklenmektedir.

Worldwide Developers Conference 2020 etkinliği içerisinde tanıtılan iOS 14 yenilikleri, birçok iPhone kullanıcısının heyecanlanmasına yetti. Etkinlikte tanıtılan 10 önemli iOS 14 özelliği şu şekilde:

  • Resim içinde resim modu – PIP
  • Gelen telefon aramalarının cihaz içerisinde başlık olarak gözükmesi
  • Apple uygulama kütüphanesi
  • Emoji arama işlemi
  • Gizlilik ve Tam Konum işlemleri
  • iPhone X ve sonrası için gelecek olan arkaya dokun özelliği
  • Fotoğraf çekme işlemi yaparken, aynı zamanda video çekmek için QuickTake Kamera
  • HomeKit telefon kontrol merkezi
  • Üst üste gelebilen widget’lar
  • Geriye dönük uygulama sekmelerinin gözükmesi

iOS 14 önemli özellikler içerisinde yer alan bu 10 yeni özellik, kullanıcı deneyimini arttırmasının yanı sıra, iPhone kullanıcılarına birçok kolaylığı da beraberinde getirmektedir.

Resim İçinde Resim Modu – PIP

Gelişen teknolojilerde en çok kullanılan özelliklerden biri olan Picture in Picture modu, iOS 14 ile birlikte, güncelleme alacak tüm iPhone’lara gelecek. PIP modu açık olduğunda, ana ekrana geçiş yapıldığında desteklenen bir uygulama sayesinde videonun durdurulması yerine telefon içerisinde küçük boyutlu bir kutuda videonun oynatılmasına devam edilebilecek.

iOS 14’te Öne Çıkan 10 Önemli Özellik

Gelen Telefon Aramaları Başlık Olarak Gözükecek

iPhone kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri, telefon üzerinde önemli bir işlem yaparken ve WhatsApp’tan görüşürken, gelen aramalar başlık olarak gözükmemekteydi. iOS 14’le birlikte artık bu durum ortadan kalkıyor. Klasik ekrana alışanlar istedikleri takdirde bu özelliği de kaldırma imkanına sahipler.

Apple Uygulama Kütüphanesi

Android işletim sistemi kullanıcılarının yıllardan beri kullanmakta oldukları uygulama kütüphanesi, iOS 14’le birlikte artık iPhone kullanıcılarının da kullanımına sunuluyor.

App Store üzerinden yüklemesi gerçekleştirilen bir uygulama artık kendi kategorilerine göre otomatik olarak uygulama kütüphanesine eklenmiş olacak.

iOS 14 yeni özellikler içerisinde öne çıkan bu yenilik, ana ekranda uygulamalar için klasör oluşturmak yerine, telefon menüsünde ekran en sola çekildiğinde karşınıza kütüphane olarak çıkacak.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin