İnstagrama Nasıl Reklam Verilir? Reklam Maliyeti Nedir?

0
503

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere İnstagrama Nasıl Reklam Verilir? Reklam Maliyeti Nedir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

İnstagrama Nasıl Reklam Verilir? Reklam Maliyeti Nedir?

Instagram’ın her türden ve büyüklükteki işletme için başarılı bir pazarlama aracı haline gelmesi şaşırtıcı değil. Pazarlama stratejinize Instagram reklamlarını uygulamak, kâr haneniz için harikalar yaratabilir. Yüksek kaliteli görseller sayesinde markanızın görünürlüğünü artırabilir ve işletmenizin farkındalığını artırabilirsiniz.

Ancak Instagram reklamcılığı, özellikle sınırlı bütçeye sahip küçük işletmeler için pahalı bir yatırım olabilir. Instagram reklamcılığının işletmeniz için doğru olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler.

Instagram reklamları nedir?

Instagram’daki organik pazarlama çabalarının aksine, Instagram reklamları, gösterilen ürün veya hizmetle ilgilenme olasılığı en yüksek olan kişileri hedefleyen ücretli reklamlardır. Bu, şirketlerin tüketicilere ilgi alanlarına ve demografik özelliklerine göre ulaşmasına yardımcı olur. Instagram reklamcılığının fark edilmesi kolaydır, ancak aynı zamanda diğer içeriklerle de uyumludur. Sponsorlu her görüntünün üst kısmında “Sponsorlu” kelimesi bulunur.

İnstagram’da reklam vermenin maliyeti nedir?

Instagram reklamcılığı pahalı olabilir, ancak maliyet genellikle esnektir ve bütçenize bağlıdır. Örneğin, reklamlarınızı gösterimlere odaklanarak tıklama başı maliyet (TBM) veya mil başı maliyet (BGBM) temelinde yayınlayabilirsiniz. Ortalama TBM’nin 0.50 kuruş ile 15 Türk Lirası arasında değiştiğini ve ortalama BGBM’nin 1.000 ziyaretçi başına yaklaşık 40 Türk Lirası olduğunu söyleyebiliriz.

Instagram reklam türleri

Instagram’da her biri benzersiz amaçlara hizmet eden çeşitli türde reklamlar vardır. İşte en popüler seçenekler:

  • Atlıkarınca reklamlar: Bu, kullanıcıların kaydırabileceği 10 fotoğraf / video içeren tek bir gönderidir, böylece farklı ürünleri veya bir ürünün belirli ayrıntılarını vurgulayabilir veya her kaydırmada geliştirilen bir hikaye anlatabilirsiniz.
  • Hikaye reklamları: Bu reklamlar Instagram’ın hikayeler özelliğinde görünür; yalnızca birkaç saniye dayanırlar ve genellikle bir “yukarı kaydırma” seçeneği veya başka bir harekete geçirici mesaj sağlarlar.
  • Fotoğraflar reklamlar: Bu, en basit ve en yaygın Instagram reklamı türüdür; belirli bir ürün veya hizmeti tanıtmak için zaman çizelgesinde görüntülenen tek bir fotoğraftır.
  • Video reklamlar: Bu reklamlar, genellikle daha ilgi çekici olan video biçimi dışında, fotoğraf reklamlarına benzer bir kavramı izler. 120 saniyeye kadar uzun olabilirler.
  • Koleksiyon reklamları: Bu tür reklam, biri ana reklam, diğerleri gösterilen belirli ürünleri gösteren, ızgara benzeri bir biçimde bir fotoğraf / video koleksiyonudur.
  • Reklamları keşfedin: Bu reklamlar, kullanıcıların yeni hesapları keşfetmek için gittikleri Keşfedin sayfasında yayınlanır.

Instagram’da kullanıcıları hedefleme

Instagram, kitlenizi Facebook reklamlarıyla aynı şekilde hedeflemenizi sağlar. Hedeflemenizi cinsiyet, yaş grubu ve ilgi alanları gibi belirli özelliklere göre tamamlarsınız.

Yine de Instagram Instagram’ın sahibi olduğu için, kullanıcıları Facebook hesaplarıyla ilişkilendirerek Instagram hakkında bilgi edinmek mümkündür.

Bu reklamların çalışması için Instagram ve Facebook hesaplarınızı bağlamanız gerekir.

Instagram kampanyası başarıları

Instagram’ı reklam için düşünürken, bu platformun işletmeniz için doğru olup olmadığını anlamak için bazı önemli örneklere bakın. Baktığınız örneklerdeki reklamların etkileşimleri sizlere çıkmak isteyeceğiniz reklamlar hakkında kesin bilgiler verecektir. Ancak, reklamlara yanıt vermeyen kullanıcılar onları fark etmez; bu kullanıcılar sosyal medyadaki reklamlarda uyuşmuş durumda. İşletmeler için daha önemli olan, Instagram’ın yüksek etkileşim oranlarının, kullanıcıların kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ile iş tarafından oluşturulan içerik arasında ayrım yapmadığını göstermesidir.

Instagram reklamcılığı buna değer mi?

Instagram reklamcılığı doğru yapıldığında, potansiyel faydalar benzersizdir. Ancak, bu kampanyaların başarılı olabilmesi için hedef kitlenizi ve bu kullanıcılara nasıl ulaşacağınızı bilmeniz gerekir.

Hedef kitlenizde yankı uyandıracak görüntüler oluşturmak önemlidir ve bunu yapmak için araştırma ve deneylerinizi yapmalısınız. Instagram ile başarı hiçbir zaman garanti edilmez, ancak doğru stratejiyle çok çeşitli işletmeler için etkili bir reklam platformu olabilir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin