Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir?

1.104
Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir?

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Günümüzde her yaştan milyonlarca insan Instagram’da vakit geçirmekte. Bu durum özellikle küçük yaştaki insanların kötü içeriklerle karşılaşabilmesine sebep olabiliyor.

Instagram’ın Duyarlı Sistemi

En çok kullanılan birkaç sosyal medya platformundan biri olan Instagram her yaştan insanın rahatça erişebileceği bir platform aslında ve bu durum insanların Instagram’da uygunsuz içeriklerle karşı karşıya kalmasına sebep olabiliyor. Instagram bu durumu göz önünde bulundurarak bu platformu daha güvenli bir hale gele getirmek adına Hassas İçerik Kısıtlama Modu’nu kullanıcıların hizmetine sundu. Bu sayede hassas içerikli bir videoda kullanıcıların karşısına bir uyarı çıkacak ve ancak kullanıcı isterse bu video oynamaya başlayacak.

Hassas İçerik Kısıtlama Özelliğinin Önemi

Instagram her yaştan insanın toplu halde zaman geçirdiği bir platform. Haliyle her türlü içerik var ve bu içerikler her yaşa uygun olmayabiliyor. Örneğin bir gönderi şiddet içerikli olabiliyor ve her yaştan Instagram kullanıcısı bu gönderilere erişim sağlayabildiğinden, özellikle küçük yaştaki çocukların psikolojileri bu durumdan olumsuz yönde etkilenebiliyor. Dolayısıyla Instagram bu durumu göz önünde bulundurarak uygulamaya getirdiği özellikle gönderilere hassas içerik kısıtlaması getirmeye olanak sağlıyor. Bu özelliğin aktive edilmesi halinde, hassas içerik barındıran bir gönderiyi görmeden önce Instagram size bu gönderinin içeriği hakkında uyarıda bulunuyor ve eğer görmek isterseniz gönderiyi açabiliyorsunuz. Sonuç olarak kendi istediğiniz şeyleri görebilirken istemediklerinizi görmeme hakkına sahip oluyorsunuz.

Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nasıl Aktive Edilir?

Instagram’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu “Hassas İçerik Kısıtlama” özelliği her kullanıcıda başta kapalı durumdadır. Bu özelliği açıp kapatmak uygulamanın eski sürümlerinde mümkündü. Ancak son güncellemelerle birlikte açma kapatma seçeneği kaldırıldı. Artık her kullanıcıda, başta hassas içerikler engelli bir şekilde. Yani hassas içerik barındıran gönderiler Instagram tarafından her kullanıcı için buzlu bir şekilde gösteriliyor. Bu durumda kullanıcı, gönderiyi görmek istiyorsa eğer, buzlu ekranın altındaki butona dokunarak gönderiye erişebilmekte. Görmek istemeyenler ise zaten gönderi içeriği hakkında Instagram tarafından uyarılmış olduğundan, hiçbir şeye dokunmadan ekranı kaydırarak hassas içerik barındıran gönderileri görmeden geçebiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.