İnme Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

0
140

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere İnme Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?  hakkında bilgiler vereceğiz.

İnme Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

İnme ya da halk arasında yaygın olarak bilinen felç, beyni besleyen atardamarların tıkanması sonucunda kişinin hareket, his, konuşma veya algılama fonksiyonlarından biri veya birkaçını ani bir şekilde kaybetmesidir. Beyni besleyen atardamarlardan birinin tıkanması, o damarın beslediği bölge tarafından yönetilen beyin fonksiyonlarının ani şekilde kaybedilmesine yani inme gelişimine neden olmaktadır.

Meydana gelen inmelerin çok önemli bir kısmı boyun ve beyin atardamarlarını etkileyen damar sertliğinin sonucu olarak oluştuğu gözlemlenmektedir. Sigara kullanımı, aşırı kilo, şeker hastalığı, hareketsiz yaşam, hipertansiyon, kalp ritim bozukluğu, yüksek kan kolesterol düzeyi ve aşırı alkol tüketimi inmenin risk faktörleri arasında yer almaktadır. Her ne kadar inme için ortalama yaş süresinin 65 olduğunu bilinse de günümüzde bu yaş sınırının düştüğü gözlemlenmiştir.

İnme sonrası kişi birçok işi yapmada yakınlarına bağımlı hale gelmektedir. Ayrıca inme en fazla fonksiyon kaybına, diğer bir ifade şekliyle kalıcı özgürlüğe yol açan hastalıklar arasında 1. Sırada yer almaktadır ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

İnme Belirtileri Nedir?

İnme pek çok farklı belirti gösterebilmektedir. Öncü bir belirti olduğu taktirde kişinin mutlaka hastaneye gitmesi gerekir. Sersemlik, anlamsız kelimeler çıkarma, ani ve çok şiddetli baş ağrısı, açıklanamayan düşme, koordinasyon bozukluğu, tek tarafta ani gelişen görme bozukluğu, vücudun yarısında his kaybı, yutkunma güçlüğü, kafa karışıklığı, algı bozukluğu, denge kaybı ve konuşamama gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

İnme Tedavisi Nasıl Olur?

İnme acil tedavi gerektiren bir sağlık problemidir. Beyne giden kan akışı durduğunda beyin fonksiyonlarının geri döndürülemez şekilde yitirilmesine neden olan felç, zaman geçtikçe daha geniş bir alanın etkilenmesine yol açar. Bu yüzden tıkalı olan damarın acil bir şekilde açılması gerekmektedir. İnme belirtileri ortaya çıktıktan ilk 4-5 saat çok önemlidir. İnmenin yol açtığı hasarın azaltılması için uygulanan pıhtının dağılmasına yardımcı olan bir tedavi uygulanır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin