İnme Nasıl Önlenir? İnme Rehabilitasyonu Nedir?

0
143

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere İnme Nasıl Önlenir? İnme Rehabilitasyonu Nedir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

İnme Nasıl Önlenir? 

İnme, hastaların büyük bir çoğunluğu için önlenebilir bir hastalıktır. Hastaların çok büyük bir oranında, inme gelişimi haber verici şikayetlerle kendini belli etmeye başlamaktadır. İnme öncesinde meydana gelen ve kalıcı hasar bırakmayan bu şikayetlere “geçici iskemik atak denilmektedir. Geçici iskemik atak geçiren hastaların %35’i uygun şekilde tedavi edilmedikleri taktirde ise 1 ay içerisinde kalıcı inmenin meydana gelme olasılığı oldukça yüksektir.

İnmeyi önlemek için ise sigaranın bırakılması, kan basıncının normal sınırlarda tutulması, kan şekerinin sürekli kontrol edilmesi, pıhtı önleyici ilaçların kullanılması, alkol alan hastaların alkol miktarını azaltması veya tamamen bırakması, yaşam şeklinin düzenlenmesi, uygun beslenme tarzı edinilmesi ve düzenli spor yapılması bu hastalığın önlenmesinde en önemli adımlardır.

İnme Rehabilitasyonu Nedir?

İnme rehabilitasyonu, günlük hayatı devam ettirebilmek için gerekli olan becerilerin yeniden kazandırılması, tek eli kullanarak giyinmek ya da tekerlekli sandalye ile dolaşmak gibi yeni becerilerin kazandırılması ve yetersizliklerle daha kolay başa çıkabilmek için hastalara uygulanan tedavi yöntemlerine denilmektedir.

Fizyoterapi: İnme genellikle vücudun bir kısmında güçsüzlük, duyu bozukluğu ya da denge kaybına yol açmaktadır. Meydana gelen bu problemin etkilerini en aza indirebilmek için hasta bir fizyoterapist ile çalışmalıdır. Fizyoterapiye inmenin hemen ardından mümkün olduğunca en kısa sürede başlanmalıdır. Fizyoterapist, hastaya veya ailesine inme sonrası dikkat edilmesi gereken konularda bilgi vermektedir.

İş ve Uğraşı Terapisi: İş ve uğraşı terapisi, hastanın kazanabileceği en üst düzey bağımsızlığa ulaşmasına yardımcı olmaktadır. İnme sonrası bağımsızlık ve yaşam kalitesi için önemli olan günlük aktiviteleri yapmakta zorlanıyorsa bu terapi yöntemi oldukça faydalı olacaktır.

Dil ve Konuşma Terapisi: İnme sonrası yutma, konuşma, okuma ve yazma zorluklarına sık rastlanmaktadır. Meydana gelen inme iletişim becerilerini çok çeşitli yollarla etkilemektedir. Ortaya çıkan bu etkileri en aza indirebilmek için dil ve konuşma terapisi alınması gerekmektedir.

TMU Tedavisi: TMU tedavisi manyetik enerji yöntemi ile beynin çeşitli bölgelerinin uyarılması ve baskılanması amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi inme geçiren hastalarda sıkça görülen ve afazi olarak bilinen konuşma bozukluğunda son derece etkili bir yöntemdir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin