Influencer’lar Satış Ortaklığı İle Ne Kadar Gelir Kazanıyor!

0
404

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere Influencer’lar Satış Ortaklığı Üzerinden Ne Kadar Gelir Elde Ediyor? hakkında bilgiler vereceğiz.

Influencer’lar Satış Ortaklığı Üzerinden Ne Kadar Gelir Elde Ediyor?

Çoğunlukla YouTube videolarının altındaki ürün linkleri ve Instagram hikayelerindeki yukarı kaydırma özelliğiyle ulaşabildiğimiz ürünler, Influencer’lar için bir gelir kapısı. Peki bu ürünlerin satışlarından komisyon alarak gelir elde eden influencer’ların ne kadar kazanabildiğini hiç merak ettiniz mi?

İnfluencer’ların sunduğu linkler veya kodlar üzerinden yapılan alışverişler haberimizin konusu. Söz konusu linkler üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde influencer’lar belli bir komisyon alıyor ve bu da sponsorlu videolar veya başka içeriklerin yanında gelir elde etmelerini sağlıyor. Peki influencer’lar, bu komisyonlarla ne kadar gelir elde ediyor?

Temelde birtakım ürünlerle alıcılarını buluşturan influencer’lar; başlıca Instagram üzerinden hikayelerinde yukarı kaydırma özelliğiyle, Marka tarafından kendilerine tanımlanan eşsiz linklerle veya kodlarla bu yöntemi uyguluyor. Bu yöntemlerle satın alınan ürünlerden de komisyon alarak gelirlerini elde ediyorlar. Buna satış ortaklığı’ deniyor.

 Influencer'lar Satış Ortaklığı

İnfluencer’ların Kazançları

Bu yöntem üzerinden ne kadar gelir elde edildiği ise, içinde bulunulan sektör ve takipçi sayısı gibi faktörlerden etkileniyor. Bunun yanında elbette markaların komisyon oranı da gelirlerde büyük rol oynuyor.

Business Insider’a konuşan finans influencer’ı Tori Dunlap, 8 ay içinde 200 bin dolar (yaklaşık 1 milyon 712 bin TL) kazandığını söyledi. Bir başka Influencer olan ve cilt bakımı alanında kendisini gösteren Vi Lai’yse, satış ortaklığı üzerinden her ay 5000 dolardan fazla (yaklaşık 43 bin TL) kazandığını yine Insider’da belirtti.

İnfluencer Ne Demek?

Influencer ne demek! Influencer Marketing, ünlülerin veya tanınmış kişilerin, çeşitli markaların ürünlerini tanıtmaları adına daha önceden de kullanılan bir yöntemdi. Tek farkı dijital değil konvansiyonel kanalların kullanılması idi. Bu kişiler yani fenomenler hatta diğer deyişle influencerlar aslında hepinizin çok ama çok yakından tanıdığı, toplumda kabul görmüş ünlü bir sanatçı, sporcu, şarkıcı, müzisyen, iş adamı veya politik bir kişilikti aslında.

Yani influencer kavramı yıllardır aramızda geziniyor. Aman yarabbim! Tabi günümüze geldiğimizde ise sistem biraz değişti. Gelişti ve kendini güncelledi. Günümüzde internetin ve sosyal ağların yaygınlaşması yeni internet ünlülerinin yani sosyal medyayı iyi kullanarak trafik çeken ve kanaat önderi haline gelenlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin