IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? e-Devlet

IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? e-Devlet

Günümüzde son zamanlarda özellikle yurtdışından dönüş yapan kişiler tarafından internette en çok araştırılan konular arasında yer alan E-Devlet IMEI Sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabını sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve bu yazımızda resimli bir şekilde anlattık. İşte E-Devlet IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Mobil akıllı cihazlar her geçen gün daha yaygın kullanım alanına sahip oluyor. Günlük yaşantımızın olmazsa olması telefonların ise fiyatları her geçen gün talebe bağlı olarak artış göstermektedir. Bu durumdan rahatsız olan bazı insanlar ise kendilerine başka çıkar yol arama peşine düşüyor. Yapılan araştırmalara göre bazı ülkelerde mobil cihazlarının fiyatlarının daha uygun olduğunu gösteriyor. Bu avantajdan yararlanmak isteyen birçok kişi ise yurt dışından alıp Türkiye sınırlarına getirdikleri mobil cihazlarda IMEI sorunuyla karşılaşıyor. Yurt dışından getirilen cihazlar 120 gün içerisinde kayıt yaptırılmadan kullanılabilmektedir. Eğer daha uzun süre kalacaksanız mutlaka 120 gün içerisinde kayıt işlemini yaptırmanız gerekmektedir. Aksi taktirde telefonunuz iletişime kapanacaktır.

IMEI Kayıt işlemi nasıl yapılır?

IMEI kayıt işlemi E-Devlet şifresi alabilen veya olan kişilerin e-Devlet kapısı üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet üzerinden sisteme giriş yaparak gerekli bilgileri doldurmak suretiyle kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet şifresi olmayan veya alamayan kişiler ise aşağıda belirttiğimiz işletmeciler tarafından kayıt işlemini gerçekleştirebilirler.

www.avea.com.tr

www.turkcell.com.tr

www.vodafone.com.tr

IMEI Sorgulama

E-Devlet üzerinden IMEI kayıt etme işlemi nasıl yapılır?

E-Devlet üzerinden kayıt işlemi gerçekleştirmek için öncelikle E-Devlet sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Eğer henüz bir E-Devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT merkezlerine giderek şifrenizi alabilirsiniz. Bu işlemi ilk defa gerçekleştiriyorsanız sizden 2 TL masraf ücreti alınacaktır. Veya E-Devlet sitesine giriş yaparak giriş seçeneklerinden İnternet Bankacılığını seçmeniz gerekmektedir. E-Devlet sistemine başarılı bir giriş yaptıysanız eğer Kayıt İşlemi için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  • https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet vermiş olduğum linke tıklayarak veya tarayıcınızın arama kısmına yazarak sayfayı görüntüleyebilirsiniz.
  • Bu hizmetten faydalanarak, yurt dışından kişisel kullanım amacı ile getirdiğiniz cep telefonlarını kayıt ettirebilir ve kullanıma açtırabilirsiniz. Kayıt işlemi 4 basamaktan oluşmakta olup tüm aşamaların tamamlanması gerekmektedir.
  • Yurda giriş tarihiniz üzerinden 120 gün geçmemiş olmalıdır.
  • Başvuru türünü kimin adına yapacaksanız seçmeniz gerekmektedir.
  • Sizden IMIE kodu istenecektir. Bunu öğrenmek için telefonunuzun arama kısmına *#06# tuşlarına tıklayarak ekranda görülen kodunuzu girmeniz gerekmektedir.
  • Bilgileri doldurduktan sonra harcınızı ödeyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden IMEI Sorgulama işlemi nasıl gerçekleştirilir?

E-Devlet sistemine giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama linkine tıklayarak veya tarayıcınızın arama kısmına yazarak sayfayı görüntüleyebilirsiniz. Görüntülediğiniz sayfada sizden IMIE kodunuzu isteyecektir.

  • Bunu öğrenmek için telefonunuzun arama kısmına *#06# tuşlarına tıklayarak ekranda görülen IMEI kodunu girmeniz gerekmektedir.
  • Sorgula diyerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemlerin hepsi ücretsiz bir şekilde kendiniz yapabilirsiniz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun online IMEI sorgulama ekranı üzerinden bir akıllı cep telefonu veya tablet bilgisayar ürününün çalıntı olup, olmadığını öğrenebilmek mümkün oluyor. Bu çerçevede elektronik ortam üzerinde yer alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hizmete açılan IMEI sorgulama ekranı üzerinden her bir tüketicinin akıllı cihazların çalıntı olup, olmadığı ve diğer kayıt bilgileri gibi ayrıntılı bilgilerine sadece dakikalar içerisinde ulaşabilmeniz sağlanıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.