İllere Göre Güncel Koronavirüs Risk Haritası!

0
401
Koronavirüs

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere İllere Göre Güncel Koronavirüs Risk Haritası! Renkleri ve Anlamları hakkında bilgiler vereceğiz.

İllere Göre Güncel Koronavirüs Risk Haritası! Renkleri ve Anlamları

Sağlık Bakanlığı tarafından 3 Nisan 2021 Cumartesi günü açıklanan risk haritasında yeni renkler dikkat çekti. Türkiye genelinde Mavi renkte olan il kalmazken, Sarı Renkte olan 1 ilimiz, Turuncu Renkte olan 12 İl ve geriye kalan 68 İlimizde Kırımızı Renk olmuştur.

Koronavirüs risk haritası illerin risk derecelerini 4 renkle göstermektedir. Haritada düşük riskli iller mavi, orta riskli iller sarı, yüksek riskli iller turuncu ve çok yüksek riskli iller kırmızı renkle gösterilmektedir. İllerin risk dereceklerinin hesaplanmasında Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun belirlediği kriterler kullanılmıştır

İllere Göre Güncel

Yüksek Riskli (Kırmızı) İllerdeki Mevcut Yasaklar

-Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması artık Cumartesi ve Pazar günü olarak sürecektir.

-Okul öncesi, ilkokul, 8 ve 12. sınıflar açık.

-Ortaokul ve liseler kapalı, ancak liselerde yüz yüze sınavlar yapılabilecek.

-Yeme-içme yerleri ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri kapalı.

-Halı saha, yüzme havuzu tesisleri kapalı.

-65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Sokak süreleri ise 3 saatten 4 saate yükseltildi.

-Nikah ve düğünler, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

Sarı Renkli İllerdeki Mevcut Yasaklar

-Hafta sonu sokağa çıkma yasağı hem cumartesi hem pazar kaldırıldı. 21.00-05.00 saatleri arasındaki yasak ise hem hafta içi hem hafta sonu sürüyor.

-Okul öncesi, ilkokul ortaokul ve liseler açık.

-Yeme-içme yerleri, kafe ve çay bahçesi gibi işyerleri 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile açık. Bu işletmelerde HES kodu zorunlu.

-Halı saha, yüzme havuzu tesisleri 09.00-19.00 saatleri arasında açık.

-65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı için uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

-Nikah ve düğünler, kişi başına minimum 8 metrekare alan ayırmak, katılımcı sayısı 100’ü geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

Turuncu Renkli İllerdeki Mevcut Yasaklar

Cumartesi sokağa çıkma yasağı kaldırıldı, sadece pazar günü yasak. 21.00-05.00 saatleri arasındaki yasak ise hem hafta içi hem hafta sonu sürüyor.

-Okul öncesi, ilkokul, 8 ve 12. sınıflar açık.

-Ortaokul ve liseler kapalı, ancak liselerde yüz yüze sınavlar yapılabilecek.

-Yeme-içme yerleri, kafe ve çay bahçesi gibi işyerleri 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile açık. HES kodu zorunlu.

-Halı saha, yüzme havuzu tesisleri kapalı.

-65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Sokak süreleri ise 3 saatten 4 saate yükseltildi.

-Nikah ve düğünler, kişi başına minimum 8 metrekare alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin