İlk defa evini alacaklara konut kredisi başvurusunda bu şartlar aranacak: İşte ödeme tablosu

0
168

Son dakika haberi: İlk evini alacaklara konut kredisinde açıklama geldi ve hangi başvuru şartlarının aranacağına yer verildi.

İlk evini alacaklara konut kredisinde son dakika açıklaması.

İlk evini alacaklara verilecek 1.20 faizli 180 ay vadeli konut kredisinde son dakika haberi geldi. Gelen haberde başvuru şartlarının artabileceğine yer verilirken belirlenen şartlara da yer verildi.

Geçtiğimiz aylarda konut kredilerine ilişkin düzenleme gelmiş ve ikinci evini alacaklara daha az konut kredisi kullandırılacağı bildirilmişti. Bu düzenlemeden sonra ilk evini alacaklara konut kredisi için açıklama beklenmeye başlandı. Milyonlarca vatandaşın beklediği konut kredisinde geri sayımda sona gelindi. Peki ilk evini alacaklara konut kredisi başvurusu ne zaman başlayacak? İlk konutta kredi, hangi evlere verilecek?

Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, Milliyet’e yaptığı açıklamada konut kredisi kampanyası ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın dar ve orta gelirlilere yönelik kredi çalışması başlatıldığını duyurmasının ardından konut alacak kişiler için bir bekleyiş başlamış oldu”

BAŞVURUDA BU ŞARTLAR ARANACAK

Bu açılamadan sonra ikinci ve sonrası konutları alacaklara kredi kısıtlaması geldiğini söyleyerek sözlerini sürdüren Özelmacıklı,, yeni düzenleme hakkında da bilgi verdi. Özelmacıklı açıklamasında şartları şu şekilde verdi:

“Bir düzenleme gelirse de eğer detaylarında belli bir süre o ilde ikamet etme, adına kayıtlı bir taşınmaz olmama, taşınmazın eşi ve 18 yaş altındaki çocuklara ait olmaması, herhangi bir dairedeki hisse oranını yüzde 50’dan fazla olmaması, belli bir süre konutu satmama gibi ek şartlar gündeme gelebilir”

Bu açıklamaya göre baktığımızda yeni konut kredisi kapsamında ikamet şartı aranacağı bildirildi. Vatandaşların sadece ikamet ettiği ilde alacağı konutlar için kredi verileceği, kişinin adına evi olmaması, hisseli evi varsa yüzde 50’den fazla olmaması şartı aranacak.

Son şartın ise konutun belirli bir süre satılmaması konusu olacak. Konut kredisi çekecek vatandaşlar, alacağı evi hemen satamayacak.

BAŞVURU NE ZAMAN?

İlk evini alacaklara konut kredisi, Cumhurbaşkanlığı Planında yer almıştı. Karar meclisten geçti ve önümüzdeki günlerde başvuruya ilişkin müjdenin gelmesi, kredinin Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası aracılığıyla verilmesi bekleniyor.

HESAPLAMASI

Kredi hesaplaması şu şekilde:

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin