İkinci Doz Aşı Geciktirilirse Ne Olur? Tüm Detayları

0
391

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere İkinci Doz Aşı Geciktirilirse Ne Olur? Tüm Detayları hakkında bilgiler vereceğiz.

İkinci Doz Aşı Geciktirilirse Ne Olur? Tüm Detayları

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 için geliştirilen aşıların ikinci dozlarının vurulmaması durumunda ne olacağı merak konusu oldu.

Dünya üzerinde etkisini her geçen gün arttıran koronavirüs için geliştirilen aşılarda temin etme sıkıntısı baş göstermeye başladı. Bunun üzerine yetkililer ikinci doz aşı geciktirilirse ne olur sorusunu bilim insanlarına sormaya başladı.

Almanya Salık Bakanlığı gelen aşıların yetersizliğinden dolayı yeni bir çalışma başlattı. Bu kapsamda daha fazla insanın aşılanması için ikinci doz aşının ertelenmesi durumunun değerlendirmesini yapmak üzere Aşı Komisyonu kuruldu. Aynı durumun yaşandığı İngiltere’de ise aşı ile ilgili komisyon tarafından ikinci dozun on iki hafta sonra vurulabileceği bildirildi.

İkinci Doz Aşı Geciktirilirse Ne Olur? Tüm Detayları

Bilim Dünyası Karar Aşamasında

Her ne kadar büyük devletler bu konuda çalışmalara başlasalar da bu konuda temkinli olan bilim insanları bunun tehlikeli olabileceği görüşünde. Bir kesim bilim insanı acil durumlar için bunun yapılabileceğini söylerken, diğer kesim ise bu durumun herhangi bir koruma sağlamayacağını bildirdi.

Avrupa İlaç Dairesi (EMA) ikinci doz aşının en az 21 gün sonra uygulanması gerektiğini söylemektedir. Bunun yanında Dünya Sağlık Örgütü de bu sürenin 21 ile 28 gün arasında olduğunu açıkladı. EMA bu konuda yaptığı çalışmalarda BioNTech aşısının ilk dozu için birkaç hafta koruyuculuk sağladığını ama daha fazlası için elde bir delil olmadığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü uzmanları ise istisnai durumlarda ikinci dozum gecikmesinde bir sakınca olmayacağını bildirdi. Öte yandan Alman İmmünoloji Derneği de salgınla mücadelede ilk doz aşının mümkün olan en çok kişiye ulaşması gerektiğini açıkladı. Bu nedenle ikinci dozun 60 gün içinde yapılabileceği bildirildi. İstisnai durumlarda bunun yapılabileceği bildirilirken mümkün olan en çok kişiye ulaşması hedeflenmekte.

İkinci Doz Aşı Geciktirilirse Ne Olur? Tüm Detayları

Tek Doz Koruma Sağlamaz

Alman Fraunhofer Enstitüsü’ne bağlı Hücre Terapileri ve İmmünoloji biriminde görev yapan uzmanlar ise ilk dozun yeterli koruma sağlamayacağı görüşünde. İlk dozun ardından vücudun neredeyse hiç antikor üretmediği vurgulanan açıklamada henüz ilk dozun yeterli olup olmadığı ile ilgili bir çalışmanın olmadığı bildirildi.

Yine yapılan açıklamada BioNTech ve Pfizer ortaklığından geliştirilen aşının tam koruma uygulaması için üç hafta ara ile uygulanması gerektiği vurgulandı. Ancak ülkeler bu konuda yeterli aşının olmaması nedeniyle tek doz yapmanın yeterli olup olmayacağı konusunu araştırmaya devam ediyor. Özellikle Avrupa devletlerinin bu konuda araştırmaları hız kazanmış durumda. Henüz tam bir netlik kazanmamış iken tartışmalar devam edeceğe benziyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin