İhtiyaç Sahiplerine Müjde! 103 TL’den 16 Bin TL’ye Kadar Destek Verilecek

0
430
İhtiyaç Sahiplerine Müjde
İhtiyaç Sahiplerine Müjde

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere İhtiyaç Sahiplerine Müjde! 103 TL’den 16 Bin TL’ye Kadar Destek Verilecek hakkında bilgiler vereceğiz.

İhtiyaç Sahiplerine Müjde! 103 TL’den 16 Bin TL’ye Kadar Destek Verilecek

Vatandaşlara yapılan destek ödemeleri merak konusu oldu. Bilindiği üzere ihtiyaç sahibi vatandaşlara her ay kişi ya da hane bazlı yüzlerce TL destek ve yardım ödemesi sağlanıyor. Bu destekler arasında çeyiz desteği, işi görememezlik ödemesi, süt parası, doğal gaz ve elektrik yardımı gibi önemli destekler yer alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden verilen bazı ödemeler de bulunuyor. Banka hesabı olmayanlara da ödemeler PTT’den yapılıyor.

Verilen Destek Ödemeleri

Elektrik desteği

Doğal gaz desteği

Çeyiz ödemesi

Süt parası

İş görememezlik ödemesi

Eğitim desteği

Çeyiz desteği

Elektrik Desteği Verilecek

Elektrik desteği 2022 yılı itibariyle en az 103 TL oldu. Bu tutar hane sayısındaki kişiye göre 206 TL’ye çıkıyor.

Elektrik tüketimi desteğinden yararlanmak için ile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine müracaat edilmeli. Öte yandan kaymakamlıklar üzerinden bulunduğunuz bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da müracaat edebilirsiniz.

Evlenecek Çiftlere Destek

27 yaşından önce ilk evliliklerini yapanlara devletten maddi destek geliyor. ‘Çeyiz hesabı’ ile kişi başı 16 bin liraya varan destek, iki tarafın da başvurması halinde iki katına çıkabiliyor. Bunun için evlenecek çiftin uyması gereken bazı kriterler bulunuyor. Kriterlere uyan çiftler, toplamda 32 bin liraya kadar devletten çeyiz hesabı desteği alabilecekler.

En Az 300 TL Doğum Yardımı

Bakanlık tarafından yeni doğum yapmış annelere ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapıyor.

Doğum Yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin