Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Belirtisi ve Tedavisi

0
462

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Belirti ve Tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu aynı zamanda Willis-Ekbom Hastalığı olarak da bilinen bu hastalık kişinin rahatsız edici bir his nedeniyle bacaklarını hareket ettirmek üzere kontrol edilemeyen bir dürtü veya ihtiyaç duyması ile ortaya çıkan kronik bir hareket bozukluğudur. Huzursuz bacak sendromu her yaşta ortaya çıkabilir ve ilerleyen yaşla birlikte kötüleşmeye başlar. Huzursuz bacak sendromu genellikle dinlenme halindeyken özellikle de uykuya geçişte tarif edilemeyen huzursuzluk, karıncalanma, yanma, batma ve ağrı hissinin meydana gelmesiyle ortaya çıkan bir tablodur. Huzursuz bacak sendromunun, hastada oluşturduğu rahatsızlık hissi, gününü masa başında çalışan ya da hareketsiz bir şekilde geçiren kişilerde gün boyunca sürebilir.

Huzursuz bacak sendromunun genetik temelli olduğu ve ailesinde bu hastalık öyküsü bulunan kişilerin risk grubunda yer aldığı bilinmektedir. Ancak diğer bazı faktörlerde bu hastalığın oluşumuna neden olmaktadır. B12 vitamini eksikliği, böbrek yetmezliği, sigara kullanımı, diyabet, Parkinson, kas hastalıkları, dolaşım bozuklukları, stres, hareketsizlik, çeşitli cerrahi işlemleri, fibromiyalji, magnezyum veya folik asit eksikliğinin de bu hastalığa neden olduğu bilinmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu bacaklarda ve ayaklarda huzursuzluk hissi, bacaklarda istemsiz seğirmeler, huzursuzluk sebebiyle sürekli hareket etme isteği, gece saatlerinde artış gösteren ağrı, hissedilen ağrı veya huzursuzluğun yerinin tam olarak belli olmaması gibi belirtiler ile kendini göstermektedir.

Huzur Bacak Sendromu Tedavisi Nasıl Olmalı?

Huzursuz bacak sendromu hastalığının tedavisinde, hastalığın nedeninin belirlenmesi oldukça önemlidir. Hastalığa neden olan demir eksikliği, anemi gibi herhangi bir sorun olması durumunda öncelikle mevcut soruna yönelik tedavi uygulanması gerekmektedir. Bunun dışındaki durumlarda ise kişinin masaj, sıcak veya soğuk kompresler, egzersiz ve ilaç tedavilerinden faydalanmaları gerekir. Huzursuz bacak sendromunda beslenmenin de oldukça önemli olduğu bilinmelidir. Bu sebeple bu tanı konulduktan sonra kişinin beslenme düzenini de ayarlaması gerekmektedir. Tüm bunların haricinde hastaların stres, sigara kullanımı ve uzun süre hareketsiz kalma gibi durumları azaltmaları önemlidir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin