Hesaplara 1.150 TL yatırılmaya başlandı – Ödemeler başladı

0
390
12 ay boyunca devlet 1.250
12 ay boyunca devlet 1.250

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Hesaplara 1.150 TL yatırılmaya başlandı – Ödemeler başladı hakkında bilgiler vereceğiz.

Hesaplara 1.150 TL yatırılmaya başlandı – Ödemeler başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli vatandaşlar için 1150 liraya kadar çıkan kira yardımını duyururken sigortalı bir işte çalışmayan ve geliri düşük olanlara ev kiralarını ödemeleri için yardım yapılacağı aktarıldı.

BAKANLIK ÖDEMELERE BAŞLADI

Bakanlığın ihtiyaç sahiplerine destek ödemelerinin başladığı bildirildi. Konu ile ilgili olarak aylık 1150 liraya kadar destek ödemesi yapılacağı ifade edildi. Kira yardımından yararlanabilmek için bazı şartlara haiz olunması gerektiği bildirildi. Bu şartlara haiz olmayan adayların başvurularının kabul edilmeyeceği bildirildi. İşte aranan şartlar:

GEREKLİ ŞARTLAR

Sigortalı olmamak

Emekli aylığı, dul ve yetim aylığı almıyor olmak

Mal varlığına sahip olmamak

Gelir testi sonucunda fakirlik sınırının altında bulunmak

Düzenli bir gelire sahip olmamak.

İLLERE GÖRE KİRA YARDIMI TUTARLARI

Tüm bunların yanı sıra illere göre kira yardımı tutarları da paylaşıldı. Bu tutarlar ise şöyle:

İstanbul, İzmir, Ankara: 1150 TL

Antalya, Adana, Bursa, Konya: 1.085 TL

Mersin, Eskişehir, Sakarya, Erzurum: 995 TL

Tokat, Zonguldak, Çanakkale: 905 TL

Düzce, Şırnak, Yozgat: 810 TL

Bolu, Bingöl: 715 TL.

EĞİTİM YARDIMI VE BURS BAŞVURU TARİHİ

Ortaöğrenim Eğitim Yardımı: Başlangıç 7 Kasım 2022, Bitiş 20 Kasım 2022 (Başvurular sona erdi)

Yükseköğrenim Bursu: Başlangıç 21 Kasım 2022, Bitiş 30 Kasım 2022

Yabancı Uyruklu Öğrenci Bursu: Başlangıç 21 Kasım 2022, Bitiş 30 Kasım 2022

BURS MİKTARI NE KADAR? YARDIM NE KADAR SÜRÜYOR?

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımını, öğrencilere karşılıksız bir şekilde veriyor. Ödemeler Ekim ile Mayıs ayları arasında toplam da 8 ay yapılıyor. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine ise 9 ay boyunca yardım yapılıyor.

Burs miktarı aylık 650,00 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim burs miktarı ise aylık 650,00 TL olarak belirlenmiştir. Toplamda 8 ay verilecek bu bursların toplamı 5.200 TL yapıyor.

E-DEVLETTEN SORGULAYIN

Evde Bakım aylığı ödemeleri E Devlet üzerinden sorgulanabildiği belirtilerek TC kimlik numarası ve E Devlet şifresi kullanarak giriş yapılan sistemin arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazılarak sorgulama yapılabilir.

3.340 TL VERİLİYOR

Evde bakım maaşı her yıl değişkenlik gösterdiği belirtildi ve 2022 Temmuz asgari ücret zammından sonra evde bakım maşı 2.706 TL’den 3.340 TL’ye yükseldiği Aralık ayında yapılacak zamla birlikte evde bakım maaşı yeniden düzenleneceği aktarıldı.

GEREKLİ ŞARTLAR

Engelli oranına bakılmaksızın, 18 yaşının altındaki çocuklar için Engelli Sağlık Raporunda ‘özel koşul ya da çok özel koşul gerektirir’ ibaresi yer alıyorsa, engelli yakını Evde Bakım Yardımından faydalanabilir. 18 yaşının üstündekiler içinse, raporda ‘tam bağımlı’ ifadesi yer alıyorsa, yine engelli yakın yardımdan faydalanabilir.

Bunun dışında gelir kriterini sağlamak gerekiyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin