HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır? e-Devlet

0
473
HES Kodu Nedir

HES Kodu Nedir? HES Kodu Ne İşe Yarar? HES yani Hayat Eve Sığar kodu, korona virüsün başlangıç zamanında çıkarılmış ve bizlerin sağlığını çok daha anlaşılır kılabilmek adına yapılmış bir düzenlemedir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın almış olduğu bir önlemdir ve devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir. HES kodu Hayat Eve Sığar uygulamasından alınan ve uçuşlarda, seyahatlerde kullanılan bir kod haline getirilmiştir. HES kodu uçuş ve seyahatlerin çok daha güvenli bir şekilde geçmesini sağlar. Havaalanları ve daha pek çok toplu alanlarda HES kodu üzerinden kontroller yapılarak, güvenlik sağlanır. Peki bu güvenlik kodu ne işe yarar?

HES Kodu Ne İşe Yarar?

HES Kodu yapacağınız seyahatler ve uçuşlar sırasında toplu alanda bulunan sizler de dahil olmak üzere herkesin risk durumlarını kontrol eder. Türkiye’de yaşayan herkesin HES kodu farklıdır. Bu sayede korona riski taşıyan herkes kolay bir şekilde denetlenebilir ve kontrol edilebilir. Korona virüse yakalanmış olan kişiler karantinadan çıkarsa veya kaçarsa bu kodlar sayesinde kolayca fark edilebilir. Aynı zamanda HES Kodunuzun paylaşım süresi de bulunmaktadır. Bu süre almış olduğunuz HES kodunun geçerlilik süresini belirler. Bu sürenin belirleyici unsuru tamamen sizler olmaktasınız. Hayat Eve Sığar uygulamasını indirerek Paylaşım süresi kısmından aktifliğinizi sınırsız olarak da belirleyebilmektesiniz.

Sınırsız olarak belirlenmeyen HES Kodları ise alındığı günden itibaren sadece 7 gün geçerli sayılmaktadır. Bu nedenle uçuğa binme tarihinizin 7 gün sonrası da geçerli sayılacak şekilde alınmalıdır. Buna örnek vermek gerekirse uçuş tarihiniz ayın 20’sinde ise 27’sine uzayacak tarihte HES Kodu almanız gerekmektedir. SMS yolu ile alınan HES Kodlarının geçerlilik süresi ise SMS’in atıldığı tarihten bu yana baz alınır. HES kodunun zorunlu olmadığı kişiler ise sadece 0-2 yaş grubuna dahil olan çocuklardır. Aile olarak yolculuk yapsanız da HES kodu her bir birey için ayrı alınmalıdır. HES kodu alımı sırasında kişisel bilgilerinizi yanlış girmemeye özen göstermelisiniz. Kişisel bilgilerin yanlış girilmesi durumunda HES kodu alamayabilirsiniz.

hes kodu ne işe yarar

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu almak için uygulamanız gereken adımlar şu şekildedir;

– Telefonunuzdan Hayat Eve Sığar uygulamasını indiriniz.

– Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinde, HES Kodu işlemleri bölümüne giriniz.

– HES Kodu oluştur butonuna tıklayarak kod kullanım sürenizi seçerek kodunuzu oluşturunuz.

SMS yolu ile hes kodu oluşturmak istiyor iseniz;

– SMS kısmından HES yazıp boşluk bırakınız.

– Sırasıyla olmak üzere, T.C. kimlik numaranızı, kimlik kartınızın ön tarafındaki seri numarasının son dört hanesini yazınız.

– Paylaşım Sürenizi gün sayısı olarak yazarak belirleyiniz.

– 2023’ SMS gönderiniz.

e-Devlet Üzerinden HES Kodu Nasıl Alınır?

E-devlet Üzerinden HES kodu belirlemek istiyor iseniz yapmanız gerekenler şu şekildedir;

– E-devlet sistemine girin.

– E-devlet sistemi üzerinden HES kodu Üretme ve Listeleme seçeneğine tıklayın.

– Yeni HES kodu kısmına tıklayarak HES kodunuzu alın.

HES Kodu Nedir? Nasıl alınır? HES Kodu Ne İşe Yarar? Gibi merak ettiğiniz konuların cevabını umarım makalemizde bulmuşsunuzdur.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin