Göreme Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

0
515
Göreme Milli Parkı Nerede
Göreme Milli Parkı Nerede

Gezi – Seyahat, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Göreme Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Göreme Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Tarihi dokusu ve tabiat harikası alanı ile çok beğenilen Göreme Milli Parkı nerede? Göreme Milli Parkı, Kapadokya’da bulunmaktadır. Türkiye’nin sayılı turistik destinasyonlarından biri olan Kapadokya, Nevşehir ilinde yer almaktadır. Kendine özgü otantik kent dokusu ve göz alıcı tabiat harikası alanları ile Kapadokya ev sahipliği yapmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Şehir merkezi ile 10 km uzaklıkta bulunan Göreme bölgesinden başlayıp Kapadokya’yı da içine alan Göreme Milli Parkı’na özel araçlar ile ulaşım sağlanmaktadır. Peki Göreme Milli Parkı’na nasıl gidilir? Özel aracı olanlar Nevşehir-Uçhisar mevkiinden Göreme Milli Parkı’na yaklaşık olarak 20 dakikada ulaşabilir. Aynı zamanda Kapadokya’nın belirli bölgelerinden kalkan dolmuş hatları ile Göreme Milli Parkı’na kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

Göreme Milli Parkı Gezilecek Yerler

Her sene binlerce yabancı ve yerli turiste ev sahipliği yapan Göreme Milli Parkı’nda gezilecek yerler şöyle listelenmektedir:

  • Güvercinlik Vadisi: Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen vadilerinden biridir. İsmini güvercinlerden alan bu vadide kayalar oyularak güvercinler beslenmektedir. Güvercinlerden elde edilen gübreler ile bölgedeki üzüm bağları ve tarlalarda kullanılarak mahsuller elde edilmiştir.
  • Aşıklar Tepesi: Göreme Camii’nin yanındaki patika yoldan gidilen Aşıklar Tepesi’ne gelenler buranın eşsiz gün doğumunu izlemeden gitmek istemez. Aşıklar Tepesi, şehrin en güzel manzarasına sahip yeridir.
  • Zemi Vadisi: Vadinin içinde yer alan Zemi deresinden ismini almaktadır. 5600 metre uzunluğundaki vadide; Sarnıç, El Nazar, Saklı ve Bulut Kiliseleri bulunmaktadır.

Göreme Milli Parkı Tarihi Yerler

Ülkenin en yoğun turist ağırlayan destinasyonlarından biri olan bu yer birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Göreme Milli Parkı giriş ücreti ise Müze Kartı olanlara ücretsizdir. 9-12.yüzyılları arasında inşa edilen kiliseleri ve şapelleri ile ünlü olan bölgede görülmesi gereken tarihi yerler şöyle listelenmektedir:

  • Saklı Kilise: 11.yüzyılda inşa edilen kilise geometrik desenleri ve ilginç mimarisi ile her sene binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu kilisenin gerçek adı Aya Lonnes Kilisesi’dir. Renkli ve göz alıcı süslemeleri ile turistlerin ilgisini çeken Saklı Kilise, Nazar Şapeli’nin oldukça yakınında yer almaktadır.
  • Elmalı Kilisesi: 12.yüzyılda inşa edilen Elmalı Kilisesi, dokuz kubbeli ve üç apsisli mimarisi ile her sene binlerce turist ağırlamaktadır. Kırmızı renklerin ağırlıkta olduğu süslemeleri ve geometrik desenli mimarisi ile Göreme bölgesinin turistik motiflerinden biri olmaktadır.
  • Rahibeler Manastırı: 3 katlı inşa edilen Rahibeler Manastırı’nda giriş kattaki odalar ziyaret edilmeye uygundur. Mutfak, yemekhane ve şapelden meydana manastır yıkılarak günümüze kadar şuan ki haliyle gelmeyi başarmaktadır.
  • Yılanlı Kilise: 9.yüzyılda inşa edilen kilisenin duvarlarındaki resimler ziyaretçilerin en çok ilgisini çektiği kısımlardır. Kilise duvarlarında günahlarından dolayı cezaya çarptırılmış 4 kadın ve çıplak kadın resimleri bulunmaktadır.

Göreme Milli Parkı Konaklama Seçenekleri

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göreme Milli Parkı, ziyarete gelen turistlere birçok konaklama seçeneği sunmaktadır. Bölgenin otantik dokusunu yakından hissedebileceğiniz butik ve mağara otellerin yanı sıra lüks otellerde seçenekler arasında yer almaktadır.

Konforlu bir konaklama deneyimi yaşamak için bölgedeki dünyaca ünlü lüks otelleri de tercih edebilirsiniz. Göreme Milli Parkı nerede? Diye merak eden ziyaretçi adayları Kapadokya’da bulunan ziyaretçi ağı yüksek turistik bölgeyi tercih ederken konaklamak istediği otel için önceden rezervasyon yaptırması gerekmektedir.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin