Gıda Yardımı Nedir? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
453

ÇSGB  kategorisinde, bu yazımızda sizlere Gıda Yardımı Nedir? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler vereceğiz.

Gıda Yardımı Nedir? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı, devlet nakdi yardımların yanı sıra giyinme, barınma ve gıda gibi konularda da ihtiyacı olan vatandaşlara yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımların yapılmasının en önemli nedeni ise maddi gücü yetersiz olan vatandaşların mağdur olmalarını az da olsa engelleyebilmektir. Gıda yardımı da bu destekler arasında yer almaktadır. Vatandaşlara verilen gıda yardımı karşılıksız olarak belirli zamanlarda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Gıda yardımları başta belediyeler olmak üzere vakıflar veya yardım kuruluşları tarafından verilmektedir. Bu kurumlar yalnızca gıda yardımı değil aynı zamanda nakdi yardım da gerçekleştirebilmektedir. Belediyeler her yıl yapılacak olan gıda yardımları için belirli bütçeler belirlemekte ve bu belirlenen bütçelere göre yardım miktarı ve yardım edilecek aile sayısı belirlenmektedir.

Gıda yardımı alabilmek için her yardımda olduğu gibi bu yardım da belirli şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Gıda yardımı alabilecek kişiler kimsesizler, maddi geliri olmayan vatandaşlar ve öğrencilerdir. Bu yardım kolilerinin içinde gıda ürünleri, temizlik ürünleri ve bebek-çocuk ürünleri bulunmaktadır. Ancak gıda yardımları içerisinde en fazla kuru gıdalar yer almaktadır. Bunun sebebi ise uzun zaman bozulmadan kullanılmasıdır.

Gıda Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar

  • TC Kimlik Fotokopisi,
  • Muhtaçlık belgesi,
  • Başvuru dilekçesi (muhtarlıktan alınmaktadır)

Başvuru evrakları belediye veya diğer yardım kuruluşları tarafından gerçekleştirildiğinde evraklarda değişiklik olmaktadır. Başvuru yapılmış olan kuruma göre evrakların takibinin yapılması gerekmektedir.

Gıda Yardımı Nedir? Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelere Gıda Yardımı Başvurusu

Belediyelere yapılacak olan gıda yardımı başvuruları için belediyelere bizzat vatandaşların gitmesi veya muhtarlık aracılığıyla başvuru yapılması gerekmektedir. Gerçekleştirilecek olan bu başvurular Sosyal Yardım Müdürlüklerine yapılmaktadır. Ancak büyükşehirlerde her aileyi tespit edebilmek zor olduğu için başvuruları vatandaşın bizzat kendisinin yapması gerekmektedir. Yapılacak olan gıda yardımları genellikle dini bayramlardan önce gerçekleştirilmektedir.

Belediyeler Dışında Gıda Yardımı Gerçekleştiren Kurumlar

  1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
  2. Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
  3. İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı
  4. Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
  5. Sosyal Hizmetler
  6. Vakıflar Genel Müdürlüğü

Gıda yardımından yararlanan vatandaşların ölümü, muhtaçlığının ortadan kalkması veya bakım altına alınması, bilgi verilmeksizin 3 defa paketin teslim alınmaması halinde hizmete son verilir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin