Fahrettin Koca’dan yeni açıklama geldi – Yeniden kapanma olacak mı ?

0
370

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Fahrettin Koca’dan yeni açıklama geldi – Yeniden kapanma olacak mı ?hakkında bilgiler vereceğiz.

Fahrettin Koca’dan yeni açıklama geldi – Yeniden kapanma olacak mı ?

Covid-19 semptomları, omicron alt varyantı BA.5’in ortaya çıkmasıyla öne çıkan başlıklardan oldu. Dünya 2 yılı aşkın süredir koronavirüs salgını ile mücadele ederken, vaka sayılarında yeniden yükseliş görüldü. ‘En kötü varyant’ olarak adlandırılan BA.5’in beş temel  emptomu bulunuyor. Bu belirtiler arasında öksürük, ateş, burun akıntısı, yorgunluk gibi semptomlar yer alıyor.

BA.5 VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

Vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesi ile uzmanlar BA 5’e karşı uyarılarını sıklaştırmış durumda. New York Times’ta yer alan habere göre, bu varyantın beş temel semptomu bulunuyor.

  • Öksürük
  • Burun akıntısı
  • Boğaz ağrısı
  • Yorgunluk
  • Baş ve kas ağrıları

Uzmanlar BA.4 ya da BA.5 ile enfekte olan kişilerin Delta veya koronavirüsün diğer varyantları ile enfekte olanlara kıyasla tat ve koku duyularını kaybetme veya nefes darlığı yaşama olasılıklarının daha düşük olduğunu belirtiyor.

0. GÜN

Enfeksiyon, Koronavirüs bulaşmış biriyle yakın temastan sonra başlar. Bir kişi konuştuğunda, şarkı söylediğinde, öksürdüğünde veya hapşırdığında, Covid parçacıkları taşıyan tükürük damlacıkları etrafa salınır. Virüs miktarı duruma göre değişiklik gösterir.

1., 2. VE 3. GÜN: KULUÇKA

Sars-CoV-2 vücudumuzun ilk hücrelerini istila etmeyi başardıktan sonraki adım, etki alanını genişletmek. İstila edilen her hücre binlerce kopya saldıkça, virüs organizmada daha çok ilerliyor. Virüsün varlığının tespit edilemediği bu sessiz evrim dönemi kuluçka olarak biliniyor.

Brezilya’daki Todos pela Saude Enstitüsü’nde bilimsel araştırmacı olan Virolog Anderson F. Brito, “Yeni varyantların kuluçka süresinin azaldığını fark ettik” diyor.

4. VE 14. GÜN: SEMPTOMLARIN BAŞLANGICI VE GELİŞMESİ

Virüs üst solunum yollarında, yani burun, ağız ve boğazda ilerlerken, sonunda ona karşı saldırı başlatan bağışıklık sistemiyle karşılaşır.

İlk savunma hattı, Çin’deki Zhejiang Üniversite Hastanesi’nde iki araştırmacı tarafından 2021’de yayımlanan bir makalede detaylandırıldığı gibi nötrofiller, monositler ve “doğal öldürücüler” olarak adlandırılan hücreleri içerir.

Zamanla, viral istilaya daha organize şekilde karşılık veren T lenfositleri ve antikorları serbest bırakan B lenfositleri gibi diğer bağışıklık birimleri devreye girer.

15. GÜN VE SONRASI: BİTİŞ

Koronavirüs ile ilk temastan yaklaşık iki hafta sonra, bağışıklık sistemi genellikle “savaşı kazanır”. Aşılar buna yardımcı oluyor, çünkü vücudun savunma mekanizmasının patojenle temas etmeden önce bile onunla savaşmak için “eğitilmesini” sağlar.

Bazı durumlarda ise, virüs akciğer gibi hayati organlara ulaşmayı başararak ciddi iltihabi durumlara yol açar. Bu durumlar genellikle acil müdahale gerekir ve ölüm riski yükselir.

Bununla birlikte, iyileşen hastalar için bile semptomların aylarca, hatta yıllarca sürdüğü uzun süreli Covid riski var.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin