Ev alacaklara yılın fırsatı! Devletten yeni destek, 180 ay vadeli konut kredisi!

0
154

İlk defa ev alacak olan vatandaşların konut edinmeleri için uygun maliyetli konut kredisi verileceği açıklandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıklamasıyla müjdelenen konut kredisinin bazı detayları ortaya çıkmaya başladı.

Türkiye’de artan konut fiyatları ile beraber vatandaşların ev sahibi olma oranları tarihin en düşük seviyelerine kadar geriledi. Buna bağlı olarak bir de kira sorunu yaşanmaya başlandı. Satılamayan evler ise inşaat sektörünü durma noktasına getirdi. Tüm bu etkileri ortadan kaldırmak ve vatandaşın bir numaralı gündemi haline gelen kira fiyatlarını dengelemek için hükümetin uygun faizli konut kredisi verilmesi kararı aldığı bildirildi.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI AÇIKLADI!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Akçay geçtiğimiz günlerde finans dünyasının temsilcileri ile bir araya gelerek hükümetin ekonomi politikalarına ilişkin bilgi verdi. Bu toplantının ardından bir açıklama yapan Cevdet Akçay, “Vatandaşlarımızın ilk defa konut almalarını çok daha güçlü bir şekilde teşvik edecek mekanizmalar üzerinde durduk. Bu konuda zaten hem BDDK’nın hem de Merkez Bankası’nın çalışmaları var. İlerleyen haftalarda bu durum neticelenir ve vatandaşımıza müjdeyi Sayın Cumhurbaşkanımız açıklar.” dedi.

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN DESTEKLENMESİ NEDEN ÖNEMLİ?

Türkiye ekonomisini ayakta tutan sektörün inşaat olduğu biliniyor. Bu sektör sadece kendisine çalışmıyor. İnşaat sektörü ile beraber 250 alt sektör de faaliyet gösteriyor. Tüm bu sektörleri destekleyip ayakta tutmak ve istihdamın düşmesini engellemek için inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmesi gerekebiliyor. Geçmiş yıllarda bunun örnekleri görüldü. Vatandaşlar ucuz konut kredisi ile ev sahibi olurken inşaat sektörü de bir kriz ortamından uzaklaşabiliyor.

KAMU BANKALARI VERECEK!

Ucuz konut kredisi için bazı detaylar artık belli olmaya başladı. Buna göre öncelikle bu krediler devlet garantisinde verilecek. Konut kredisini kullanmak isteyecek olan vatandaşlar finansman desteklerini kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden alabilecekler. Bu bankalar başvuruları aldıktan sonra sadece ilk defa ev alacak vatandaşların başvurularını onaylayacaklar.

UYGUN FAİZ UZUN VADE!

Kamu bankaları aracılığı ile verilecek olan konut kredilerinin mali şartları da kamuoyuna yansımaya başladı. Buna göre bu konut kredileri 15 yıl vadeli olacak. Yani kredi hesaplamaları 180 ay vade üzerinden yapılacak. Uygulanacak olan aylık faiz oranı ise yüzde 1,20 olacak. Bu da konut kredisi maliyetlerinin yarı yarıya düşeceği anlamına geliyor. Ayrıca ilk defa ev alacak vatandaşlara başlangıçta ayrıca destekler sağlanacak ve taksitlerin bir kısmını devlet ödeyecek.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin