Ergenlik Döneminde Spor ve Egzersizin Önemi

0
587
Ergenlik Döneminde Spor

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere Ergenlik Döneminde Spor ve Egzersizin Önemi hakkında bilgiler vereceğiz.

Ergenlik Döneminde Spor ve Egzersizin Önemi

Çocukluk ile yetişkinlik arasında bir geçiş süreci olan ortaokul ve lise çağına denk gelen ergenlik, insan gelişiminin en önemli dönemidir. Ergenlik, Erikson tarafından bireyin eğilim ve yeteneklerinin değerlendirmesini ve bunların nasıl kullanılacağına karar vermesini içeren, rol ve benlik karmaşasını alt ederek, kişisel benlik duygusunu geliştirdiği bir dönem olarak belirlenmiştir (12,13).

Lise çağına denk gelen ergenlik, arkadaş ilişkileri, aile ortamı, okul ortamı, hormonal düzeylerin değişmesi, sınav baskısı, geleceğe yönelik kaygıların olmasından dolayı sürekli duyguların değiştiği ve birçok psikolojik, ruhsal ve mental problemlere açık bir dönemdir. Ergenlerle yapılan çalışmalarda psikopatolojik belirtiler ve özellikle depresyonun görülme sıklığının oldukça yüksek olduğu gözlenmiştir (14). Bu problemlerin bireyin ileriki hayatını etkileyeceği ve bu etkinin de toplumun genel sağlık düzeyini olumsuz değiştirebileceği düşünülmüştür. Bu sebeple ergenlik dönemi birey ve toplum sağlığı açısından çok önemlidir ve devlet çapında koruyucu önlemlerin alınması gereken bir dönemdir.

Adana

Peki ergenlik döneminde yapılacak düzenli egzersizin, sporun kazanımları neler olacaktır?

Düzenli egzersiz ve spor yapmanın en güçlü faydalarından birinin ruhsal iyileşme ile ilgili olduğuna dair güçlü kanıtlar bulunmaktadır (17). Yapılan bir çalışmada halk arasında ruh halini ve duygu durumunu düzenlemek ve iyileştirmek için yapılan on genel uygulamadan en etkili olanının ve negatif duygularla başa çıkmanın en iyi yolunun egzersiz yapmak olduğu bulunmuştur (18).

Düzenli egzersiz ve spor yapmanın, yüksek fiziksel aktivite seviyesine sahip olmanın pozitif duygu durumlarını geliştirdiği, negatif duygu durumlarını azalttığı görülmüştür. Ayrıca mental ve ruhsal sağlığı artırdığı ve depresyon, anksiyete bozuklukları gibi psikolojik rahatsızlıkların semptomlarını azalttığı ve stres ile baş edebilmenin en iyi yollarından biri olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur.

Ergenlik döneminde yapılacak düzenli egzersiz, spor ve yüksek fiziksel aktiviteye sahip olmak daha güzel, mutlu ve pozitif  yarınlara sahip olmamız için bir çözüm kapısı olabilir.

Egzersiz Fizyolojisi- Uzm. Fzt. Serkan KARABIYIK

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin