Çikolata Kisti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

0
455

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir?

Endometriozis (çikolata kisti) yumurtalıklarda, fallop tüplerinde veya karın boşluğu gibi uterus dışındaki bölgelerde uterus iç yüzeyini döşeyen endometrial dokunun varlığı ile karakterize olan bir hastalıktır. Endometriozis hastaların dörtte birinde (%28) her iki yumurtalıkta aynı anda bulunur. En sık 25-34 yaş arasında görülen endometriozis hastalığı kadınların yaklaşık %10’unu etkileyen, yani aslında oldukça yaygın bir sağlık sorunudur.

Endometriozis (çikolata kisti) doğurgan yaştaki kadınların %10-17’sini, kronik pelvik ağrısı olan kadınlarında %35-60’ını etkilemektedir. Endometriozis hastalığında belirli risk grupları da mevcuttur. Birinci derece akrabasında endometriozis olanlar, rahimde anormal yapısal bozukluğu olanlar, ilk doğumu 30 yaşından sonra yapanlar veya hiç doğum yapmayan kadınlar, ilk adet kanaması erken yaşta olanlar veya menopoza geç yaşta girenler, adet döngüsü 27 gün veya daha kısa sürede olanlar, çok zayıf olan kadınlar ve beyaz ırka sahip kadınlarda bu hastalığın görülme olasılığı daha fazladır.

Endometriozis (çikolata kisti) hastalığının sebebinin ne olduğu tam olarak bilinememektedir. Ancak nedene yönelik geliştirilen bazı teoriler mevcuttur. Bağışıklık sistemi ile ilgili problemler, ters yöne doğru menstürasyon olması, kan dolaşımı veya lenfatik sistem yoluyla endometrium hücrelerinin vücudun çeşitli yerlerine yayılması nedenleri arasındadır. Ayrıca çikolata kisti aile içinde aktarılma eğilimindedir ve bazı etnik grupları daha fazla etkilemektedir.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Belirtileri Nelerdir?

Endometriozis (çikolata kisti) belirtilerinin en sık görüldüğü bölgeler; yumurtalıklar, karın zarı, rahmin ön ve arka kısımları, bağırsaklar ve ameliyat kesi yerleridir. Hastalık etkilendiği bölgeye göre belirti vermektedir. Genel olarak görülen belirtiler arasında dismenore (adet sırasında şiddetli ağrı), idrar yaparken ağrı, cinsel birliktelik sırasında veya sonrasında ağrı, gebe kalmada zorluk, karında şişlik, alt karın ve bel ağrısı yer almaktadır.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Tedavisi Nasıl Olur?

Endometriozis (çikolata kisti) tedavisinde ilaçla veya cerrahi müdahale kullanılmaktadır. Bazen hem ilaçlar hem de cerrahi tedavinin gerektiği durumlarda olmaktadır. Adet dönemlerinde görülen şiddetli ağrılı durumlarda krampları azaltmak için kas gevşetici ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca adet dönemi sırasında hormonal dengeyi sağlayabilmek için hormon takviyesi de uygulanmaktadır. Ancak ilaç tedavileri kesin çözüm yolu değildir. Çocuk isteği olan kadınlarda hormon tedavisi uygulanamaz. Bu nedenle bu hastalar için cerrahi müdahale gerekmektedir. Laparoskopik yöntemle göbek deliğinden küçük bir kesi açılır ve açılan kesinin içinden ince uçlu bir alet yardımıyla girilerek mevcut kist alınır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin