En düşük sigara fiyatı 36.5 lira olacak!

0
408

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere En düşük sigara fiyatı 36.5 lira olacak!  hakkında bilgiler vereceğiz.

Sigara fiyatları zammı binlerce vatandaşın gündeminde yer alıyor. Yıl boyunca 3 kez zamlanan tütün ve tütün ürünlerinin fiyatlarında 8 TL’ye varan artış yapıldı. Alkol ve sigarada ÖTV tutarında her altı ayda bir ÜFE kadar artış uygulandığı için Temmuz ayında sigara zammının gelebileceği iddiaları gündemde yer alıyor. Mayıs ayında zamlanan tütün ürünlerine yeniden zam geleceği iddialarının ardından tütün kullanıcıları “Sigaraya zam gelececek mi, en ucuz sigara 40 TL mi olacak?” sorularına yanıt ararken güncel sigara fiyatlarını araştırıyor.

sigara

“EN DÜŞÜK SİGARA FİYATI 36.5 LİRA OLACAK”

Habertürk’ten Finans Editörü Rahim Ak’ın sigara zammıyla ilgili yazısı şu şekilde; “Sigara ve alkolde ÖTV tutarı yasa gereği her altı ayda bir ÜFE kadar artırıldığı için bu temmuzda en ucuz sigara fiyatı 40 liraya yaklaşabilir. 4 ayda yüzde 39 gelen ÜFE 2 ay daha aynı hızla yükselirse yüzde 60 olabilecek. 6 aylık ÜFE kadar artırılacak olan sigarada maktu vergi 14.4 liradan 23.03 liraya yükselecek. Yani bir paket sigaradan alınan vergi en az 23.03 olacak. Ancak sigaranın vergisinde bir şart daha var bu rakamın satış fiyatının yüzde 63’ünden daha az olmaması gerekiyor. Böylece en düşük sigara fiyatı 36.5 lira olacak. Yani hiç bir sigara 36.5 liranın altında satılamayacak. Bir de yüzde 18’lik KDV’yi dikkate almakta fayda var. 36.5 liralık tutar en düşük vergi şu anda 22,8 lira düzeyinde.”

sigara

5 MAYIS’TA ZAMLANDI!

Philips Morris ve BAT Grubu sigaralara 5 Mayıs itibarı ile 2 TL zam geldi. Normalde Temmuz ayında yapılması beklenen zam enflasyon verilerindeki artışın da etkisiyle birlikte sürpriz şekilde bugün zamlandı.

sigara

SİGARA ZAMMI GELECEK Mİ?

Sigara fiyatları zammının geleceği iddiaları gündemde yer alıyor. 2022 yılında yaklaşık 8 liralık zam uygulanan sigara fiyatlarındaki son durum binlerce tütün kullancısının gündeminde yer alıyor. Yüksek enflasyonun sigara zammını beraberinde getireceği iddiaları gündemde yer alırken konuyal ilgili henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

GÜNCEL SİGARA FİYATLARI LİSTESİ 16 MAYIS 2022

Mayıs sigara zammının ardından en düşük sigara fiyatı Phlip Morris grubunda 25,5 TL olurken en yüksek sigara fiyatı 40 lirayı gördü.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin