Emekli Aylığını Kestirerek Çalışmak Avantajlı Mı?

0
310
Emekli Aylığını Kestirerek Çalışmak Avantajlı Mı?

ÇSGB  kategorisinde, bu yazımızda sizlere Emekli Aylığını Kestirerek Çalışmak Avantajlı Mı? hakkında bilgiler vereceğiz.

Emekli Aylığını Kestirerek Çalışmak Avantajlı Mı? Emekli aylığını kestirerek çalışan kişiler SGK primleri alınmaya devam etmektedir. Böyle bir durumda kişi çalışmasına son vererek yeniden emeklilik dilekçesi vermek zorundadır.

Emekli aylığını kestirerek çalışmak isteyen kişilerin sigorta primleri alınmaya devam edilmektedir. Ancak kişinin emeklilik dilekçesini ilgili kuruma iletmesi gerekmektedir. Bu dilekçe aracılığı ile kişinin primleri hesaplanmaktadır. Emekli aylığını kestirerek çalışmak pek de avantaj sağlamaz. Sigortalılık sürecinde yatıran primler üzerinden yeniden hesaplanması ile daha fazla maaş alınacağı düşünülmektedir. Ancak bu şekilde kestirmek gelir kaybına neden olmaktadır. Bu doğrultuda aylığınızı kestirerek çalışmaya devam edecekseniz öncesinde bir hesap yapmanız sizin için avantaj sağlar. Aksi halde para kesintisine uğrayabilirsiniz.

Emeklilik aylığını kestirip yeniden bağlatan kişilerin alacağı aylıkta hem düşüş görülmekte hem de emeklilik sonrasında çalışması zorunludur. Bu nedenle emekliliğini kestirip çalışmaya devam etmesi kişiye bir şey katmaz.

Çalışan Emeklinin Aylığını Kestirmesi

Emekli aylığın kestirip çalışmaya devam eden kişiler sigortalı olarak tüm sigorta kollarına prim ödeyebilir. Dolayısı ile bu kişiler emekli aylıklarını kestirerek çalışmak zorunda kalacaktır. Aynı zamanda emeklilik için yeniden dilekçe vermesi de gerekmektedir.

Kişinin mevcut emekli aylığının kestirmesi ve yeniden çalışmaya başlaması durumunda işten ayrılan kişi için yeni emekli aylığı hesaplanır. Ancak yeni aylığın daha yüksek ödenmesi için hem daha uzun çalışmak hem de yüksek prim ödemek gereklidir.

Yargıtay Emekli Aylığını Kestirip Çalışmaya Devam Edecek Kişiler İçin Açıklamada Bulundu!

Yargıtay’ a göre emeklilik sebebi ile işinden ayrılan ve daha sonra aynı işinde çalışmaya devam eden kişiler emekli olduğu tarihte kıdem tazminatı almış ise bu hakkın sıfırlandığı yönünde açıklamada bulundu. Çalışan kişinin emekliliğe ayrıldığı iş yerinin verdiği kıdem tazminatı emekli olduktan sonra hesaplanmaktadır.

Emekliliğini kestiren kişilerin yeniden emeklilik aylığını bağlatması için SSK’ lı çalıştıkları işten ayrılması ve kişi BAĞ-KUR’ lu ise vergi kaybını kapatması gerekmektedir. Ancak bu şartı sağlayan kişiler yeniden emeklilik aylığı için başvuruda bulunabilir. Bu süreçte emekli aylığından hiçbir şekilde faydalanamayacağınızı unutmamanız gerekir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin