2023 Ehliyet sınavı konu ve soru dağılımı

0
882
Ehliyet sınavı konu ve soru
Ehliyet sınavı konu ve soru

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere 2023 Ehliyet sınavı konu ve soru dağılımı hakkında bilgiler vereceğiz.

2023 Ehliyet sınavı konu ve soru dağılımı

Ehliyet sınavları toplam 50 sorudan oluşmaktadır. 4 ana başlıktan oluşan ehliyet sınav sorularının dağılımı şu şekildedir:

  • İlk Yardım: 12 adet soru
  • Trafik ve Çevre Bilgisi: 23 tane soru
  • Motor ve Araç Tekniği: 9 tane soru
  • Trafik Adabı: 6 tane soru

Toplam 50 sorudan oluşan ehliyet yazılı sınavının geçiş şartı en az 70 puan alınmasıdır. Değerlendirmeler 100 puan üzerinden yapılır. Adayın en az 70 puan alması için 50 soru arasından en az 35 soruyu doğru yanıtlaması gerekmektedir. Ehliyet sınavında liseye veya üniversiteye giriş sınavlarında uygulanan yanlışların doğruyu götürmesi sistemi uygulanmamaktadır. Ehliyet sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürmez. Bu nedenle en az 35 soruya doğru cevap vermeniz sınavı geçmeniz için yeterlidir. Doğru yaptığınız soruların alanlarına bakılmaz. Örneğin ilk yardım sorularının hepsini yanlış yapmış olabilirsiniz ancak geri kalan 38 soruyu doğru yapmanız sınavı geçmeniz için yeterlidir.

2020 yılında da geçerli olmak üzere, bir sürücü teorik sınava toplam 4 kez ve uygulamalı sınava aynı şekilde 4 kez girme hakkına sahiptir. Sınavlara mazeretsiz bir şekilde giriş yapmayan öğrenci sınav hakkını kullanmış sayılır.

Sınav süresi toplamda 45 dakikadır. Trafik adabı konu başlığı 2016 yılında eklenmiş olup 2020 yılındaki ehliyet sınav soruları arasında yer almaya devam edecektir. Tüm ehliyet sınıfı aday sürücülerine aynı konu başlıklarından oluşmuş sınav yapılmaktadır. Farklı bir sınav sistemi uygulaması geçerli değildir. Seçilen sorular bir sürücünün bilmesi gereken tüm temel konuları içerir. En çok soru trafik ve çevre bilgisi konu başlığından gelmektedir. Bu konu başlığında trafik levhalarının anlamları ve çevre bilgileriyle ilgili sorular sorulmaktadır. Direksiyon sınavına geçilmeden önce tüm bu bilgilerin bilinmesi gerekmektedir. Sürücü adayı trafiğe sürücü eğitmeniyle birlikte çıktığında bu kuralları bilip bilmediği ve ne kadar uyguladığı da ölçülür. O yüzden sınava sadece sınavı geçmek için değil gerçekten kuralları öğrenmek ve onları uygulayan bir sürücü olmak için çalışılmalıdır.

Ehliyet Sınav Soruları ve Konu Başlıkları

Ehliyet sınav sorularındaki ilk yardım, trafik ve çevre bilgisi, motor ve araç tekniği ve trafik adabı konularında genel olarak hangi başlıklara yer verildiğine bir bakalım.

İlk Yardım

  • İnsan vücudunun genel yapısı, trafik kazaları ve yaralanmaları, kazalarda yapılabilecek ilk yardım önlem ve müdahaleleri ve sürücülerde bulunması gereken sağlık koşulları ele alınır.

Trafik ve Çevre

  • Otoyol ve tüm trafik kuralları, araçta bulundurulması gereken ekipmanlar, trafik suçları ve cezaları, teknik şartlar ve muayeneler, trafik yönetmeliği vb. konular ele alınmaktadır. Ehliyet sınav sorularının temelini bu konu başlığı oluşturur.

Motor ve Araç Tekniği

  • Aracın fren, süspansiyon ve ön düzen sistemi, tekerlekler ve lastikler ve motorun parçaları ile çalışma prensipleri ele alınır.

Trafik Adabı

  • Trafikte uyulması gereken adap kuralları hak ihlalleri, temel değerler, diğer sürücülerle empati ve sürücünün kendi davranışları ve etkilerinin farkında olması çevresinde ele alınır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin