EGM Tarafından Yapılan ÖGG Adaylarına Dair Açıklama!

0
141
şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığı
şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığı

ÖGG Adayları kategorimizdeki bu yazımızda sizlere EGM Tarafından Yapılan ÖGG Adaylarına Dair Açıklama! hakkında bilgiler vereceğiz.

EGM Tarafından Yapılan ÖGG Adaylarına Dair Açıklama!

Mutasyona uğrayan Covid-19 virüsünün dünya genelinde hastalığın yayılımını artırması sebebiyle, 26.04.2021 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 29/04/2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17/05/2021 Pazartesi günü saat 05.00’a kadar ülke genelini kapsayacak şekilde tam kapanma tedbirleri uygulanacağı bildirilmiştir.

Bu kapsamda, tam kapanma döneminde ilgi genelgede belirtilen tedbirler doğrultusunda Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı koordinesinde yürütülen aşağıdaki belirtilen iş ve işlemlerle ilgili;

1.Devam eden özel güvenlik eğitimlerine 29 Nisan 2021 tarihi saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs saat 05.00’e kadar ara verilmiştir.

2.Tam kapanma döneminde yeni eğitim başlangıç bildirimleri kabul edilmeyecektir.

3.Eğitim kurumları tam kapanma döneminde herhangi bir faaliyette bulunmayacak olup; kurucu, yönetici ve çalışanları sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulmayacaktır.

Özel Güvenlik Sertifikası Nedir ve Nasıl Alınır?

Özel güvenlik sertifikası nedir sorusunun cevabı herkesin merak ettiği bir sorudur. Özel güvenlik sertifikası kamuya açık yerleri, ticari amaç sebebiyle kullanıma açılan kamu kuruluşlarını, kamuda çalışan kişiler dışında olan işçileri ve kamuya ait olmayan diğer bölgeleri korumak amacıyla verilen resmi bir belgedir. Özel hastaneler, siteler, parklar, alışveriş merkezleri, kampüsler, lojmanlar ve iş yeri gibi birçok mekan özel güvenlik görevlisine ihtiyaç duymaktadır.

Özel Güvenlik Görevlisi ise bulundukları, bağlı oldukları işyerlerinde can ve mal güvenliğini sağlayan güvenlik sertifika bulunarak belirli kanunlar çerçevesinde çalışan ve görev yapan kişilere denilmektedir. Özel Güvenlik Görevlilerinin faaliyet alanları gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Silahlı ve silahsız olarak ikiye ayrılan güvenlik görevlileri neredeyse her birimde bulunmaktadır.

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Özel güvenlik sertifikası silahlı ve silahsız sertifika olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası için Şartlar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır. Oturma izni almayan ve geçici olarak ülkemizde ikamet eden kişilere özel güvenlik sertifikası verilmemektedir.

En az lise ve dengi bir okuldan mezun olunmalıdır.

Silahlı özel güvenlik yaş sınırı 21 yaşın doldurulmuş olmasıdır. 22 yaşından gün almamış olanlara silahlı güvenlik sertifikası verilmez.

Ağır hapis ya da 6 aydan çok hapis cezası alınmamalıdır.

Terör örgütleri ile hiçbir bağlantı içinde olunmamalıdır.

Kamusal haklardan faydalanamayanlar sertifika alamazlar.

Yürüme bozuklukları ya da akıl hastalıkları gibi özel güvenlik görevlisi olmak için engeli olan kişilere sertifika verilmez.

Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası için Şartlar

Silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyen adaylar 18 yaşını doldurmuş olmalı ve en ez ilköğretim ya da ortaokul mezunu olmalıdırlar. Güvenlik sertifikası almak için boy kilo şartı aranmamaktadır.

Şartları sağlayan kişiler bulundukları illerde güvenlik sertifikası veren eğitim kurumlarına gitmeli ve başvuruda bulunmalıdırlar. Özel güvenlik sertifikası veren kurslar silahsız sertifika için 100 saatlik, silahlı sertifika için 120 saatlik eğitim verilmektedir.

Kurslara kaydolup eğitimlerin tamamlanmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı’nın verdiği tarihlerdeki sınavları başarıyla geçilmesi gerekmektedir. Sınavı kazanan kişiler gerekli belgeleri tamamladıkları takdirde güvenlik sertifikalarını alabilirler.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin