E-devlet’ten başvuru yapan vatandaşlar 7 bin 200 TL nakit para alacak

0
410
E-devlet'ten başvuru yapan
E-devlet'ten başvuru yapan

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere E-devlet’ten başvuru yapan vatandaşlar 7 bin 200 TL nakit para alacak  hakkında bilgiler vereceğiz.

E-devlet’ten başvuru yapan vatandaşlar 7 bin 200 TL nakit para alacak

Aile Destek Programı kapsamında belli kriterler sonucu tespit edilen aileler, bu kapsamda yılda 7 bin 200 liraya varan ödemeye hak kazandığı belirtilerek bu destek için başvuruların hala devam ettiği aktarıldı. Peki kimler bu ödemeden yararlanabilecek? İhtiyaç sahibi herkes destekten yararlanacağı belirtilerek daha önce hiçbir sosyal yardımdan faydalanmamış vatandaşlar da başvuru yapabileceği ifade edildi.

1.833 TL’DEN AZ OLMASI GEREKİYOR

Destek 12 ay boyunca aylık düzenli olarak verileceği belirtilirken destekten yararlanabilmek için hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden yani 1.833 liradan az olması gerektiği ifade edildi.

Hane başına 450 lira ile 600 lira arasında destek verileceği duyurulurken hanelerin gelir düzeyine göre yıllık 5 bin 400 lira ila 7 bin 200 lira arasında destek verilmiş olacağı aktarıldı. Aylık ödenecek tutar hane başına gelire göre belirleneceği paylaşılırken gelir durumuna göre ödemelerin şu şekilde olacağı vurgulandı:

NE KADAR ÖDEME YAPILIYOR?

Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL) / Aylık destek tutarı (TL)

450 TL ve altı: 600

450 TL üzeri-911,15 TL ve altı: 550

911,15 TL üzeri-1372,30 TL ve altı: 500

1372,30 TL üzeri-1833,45 TL’den az: 450

Aile Destek Programı ilk destek ödemesi Kurban Bayramı öncesi hesaplara yatmıştı ve başvurusu onaylanan 831 bin haneye 427.9 milyon lira ödeme yapılmıştı. Ayrıca devamında yapılan başvurulara istinaden toplamda 1.6 milyon haneye hak sahipliği verildiği aktarıldı.

KİMLERİN BAŞVURUSU KABUL EDİLMEYECEK?

Ayrıca destek kapsamında Türk vatandaşı olmaması, Mavi Kart sahibi olması, Yerleşim adresinin yurtdışında olması, 18 yaşından küçük olması, Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin başvurusunun kabul edilmeyeceği ifade edildi.

Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/ erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutuldu.

DESTEK PROGRAMI YENİDEN BAŞLATILACAK

Hak sahiplerinin ve hanelerinin sosyoekonomik durumlarında Aile Destek Programı hak sahipliğini etkileyecek nitelikte değişiklik olduğunun sistem ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespiti halinde söz konusu destek programı ilgili hane için durdurulacak olup bu şekilde desteği durdurulan hanelerin ihtiyaç sahipliği durumunun yeniden tespiti halinde Aile Destek Programı yeniden başlatılacak.

Başvuru yaptığı halde başvurusu reddedilen kişilerin sosyoekonomik durumlarının değişmesi ihtimaline istinaden kişilere söz konusu destek programı kapsamında yeniden başvuru yapılması imkanı tanındığı vurgulandı.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin