E-devlet’te başvurular başladı – 2568 TL ile 5137 TL nakit destek sağlanacak

0
447
Özel Güvenlik Sınav Ücreti Yatırma
Aile destek ödemesine yeni yılda

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere E-devlet’te başvurular başladı – 2568 TL ile 5137 TL nakit destek sağlanacak hakkında bilgiler vereceğiz.

E-devlet’te başvurular başladı – 2568 TL ile 5137 TL nakit destek sağlanacak

İşsiz olan vatandaşlar devlet çeşitli isimler altında destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda gelen bir son dakika haberine göre başvurular e-Devlet üzerinden başladı. 2.568 TL ile 5.137 TL arasında nakit para desteği verileceği belirtildi. Başvuruda bulunmak isteyenlerin 30 gün içerisinde başvurması gerekiyor. İşte detaylar..

İşsiz olanlar ya da işinden ayrılan vatandaşlar için devlet bir süre destek vereceğini belirtti. Çalışmadığı için herhangi bir geliri olmayan vatandaşları rahatlatmak için işsizlik maaşı adı altında ödeme yapılıyor. Peki, işsizlik maaşı başvuru şartları neler? Kimler alabilir?

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

İşsizlik maaşı almak isteyenlerde aranan şartlar şunlardır:

– Hizmet akdi son bulmadan önceki son 120 günde hizmet akdine tabi olunması,

– Hizmet akdinin feshedilmesinden önceki süreçte son 3 sene içerisinde minimum 600 gün işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması,

– Hizmet akdi feshinden sonraki 1 ay içerisinde en yakın İŞKUR bürosuna giderek ya da elektronik ortam üzerinden başvuru yapılması.

E-devlet hesabınızı kontrol edin – Birikmiş paranız olabilir

Öncelikle bireysel emeklilik bakiyenizi sorgulamak için e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra arama motoruna “Takasbank” yazın. En üstte açılan sekmeye tıkladığınızda sistemde birikmiş paranız olup olmadığını görebilirsiniz.

E-Devlet’te Birikmiş Para Nasıl Çekilir?

Eğer sisteminizde para varsa, sigorta şirketini arayarak görünen tutarı çekmek için talep oluşturabilir ya da biriktirmeye devam edebilirsiniz.

Birikmiş paranızı kontrol etmenin bir diğer yolu ise ‘Şahıs Ödemeleri’ alanıdır.

E-DEVLETTE BİRİKMİŞ PARA İÇİN NASIL SORGULAMA YAPARIM?

Uygulamada paranızın olup olmadığını öğrenmek için öncelikle yapılması gereken e-Devlet sistemine giriş yapmak. Burada arama kısmına ‘takasbank’ yazarak en üstte çıkacak sekmeye tıklamak. ‘Takasbank’ta birikmiş paranız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bakiyesi olan vatandaşlar, genellikle sigortalı çalışanlar oluyor… Eğer sistemde paranız varsa; sistemde gözüken sigorta şirketini arayarak sistemde yazan birikmiş paranızı alabilir ya da biriktirmeye devam edebilirsiniz.

E-DEVLET’TE ŞAHIS ÖDEMESİ NEDİR?

Şahıs ödemeleri olarak vatandaşlara rapor parası, doğum parası, süt parası, yol yardımı ve cenaze yardımı yatırılıyor. Ancak bu yatırılan tutarlar belirli bir süre çekilmediği zaman devlete geri iade ediliyor.

Emekli maaşları ve emekli ikramiyeleri dışında SGK tarafından yapılan ödemeler T.C. Ziraat Bankası aracılığı ile her ayın 8 ile 14 arasında hesaplara aktarılıyor. Vatandaşlar eğer 14 gün içerisinde parayı çekmemesi durumunda ödeme tekrar Sosyal Güvenlik Kurumuna iade ediliyor.

ŞAHIS ÖDEMESİNİ NASIL ALABİLİRİM

e-Devlet sistemine girerek arama kısmına “şahıs ödemeleri” yazdıktan sonra en üstte çıkan sekmeye tıklıyoruz. Çıkan uygulamada kişinin adına yatan para var mı yok mu görebiliyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin