E-devlet hesabınızı kontrol edin – Birikmiş paranız olabilir

0
468
E-devlet hesabınızı kontrol edin
E-devlet hesabınızı kontrol edin

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere E-devlet hesabınızı kontrol edin – Birikmiş paranız olabilir hakkında bilgiler vereceğiz.

E-devlet hesabınızı kontrol edin – Birikmiş paranız olabilir

Öncelikle bireysel emeklilik bakiyenizi sorgulamak için e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra arama motoruna “Takasbank” yazın. En üstte açılan sekmeye tıkladığınızda sistemde birikmiş paranız olup olmadığını görebilirsiniz.

E-Devlet’te Birikmiş Para Nasıl Çekilir?

Eğer sisteminizde para varsa, sigorta şirketini arayarak görünen tutarı çekmek için talep oluşturabilir ya da biriktirmeye devam edebilirsiniz.

Birikmiş paranızı kontrol etmenin bir diğer yolu ise ‘Şahıs Ödemeleri’ alanıdır.

E-DEVLETTE BİRİKMİŞ PARA İÇİN NASIL SORGULAMA YAPARIM?

Uygulamada paranızın olup olmadığını öğrenmek için öncelikle yapılması gereken e-Devlet sistemine giriş yapmak. Burada arama kısmına ‘takasbank’ yazarak en üstte çıkacak sekmeye tıklamak. ‘Takasbank’ta birikmiş paranız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bakiyesi olan vatandaşlar, genellikle sigortalı çalışanlar oluyor… Eğer sistemde paranız varsa; sistemde gözüken sigorta şirketini arayarak sistemde yazan birikmiş paranızı alabilir ya da biriktirmeye devam edebilirsiniz.

E-DEVLET’TE ŞAHIS ÖDEMESİ NEDİR?

Şahıs ödemeleri olarak vatandaşlara rapor parası, doğum parası, süt parası, yol yardımı ve cenaze yardımı yatırılıyor. Ancak bu yatırılan tutarlar belirli bir süre çekilmediği zaman devlete geri iade ediliyor.

Emekli maaşları ve emekli ikramiyeleri dışında SGK tarafından yapılan ödemeler T.C. Ziraat Bankası aracılığı ile her ayın 8 ile 14 arasında hesaplara aktarılıyor. Vatandaşlar eğer 14 gün içerisinde parayı çekmemesi durumunda ödeme tekrar Sosyal Güvenlik Kurumuna iade ediliyor.

ŞAHIS ÖDEMESİNİ NASIL ALABİLİRİM

e-Devlet sistemine girerek arama kısmına “şahıs ödemeleri” yazdıktan sonra en üstte çıkan sekmeye tıklıyoruz. Çıkan uygulamada kişinin adına yatan para var mı yok mu görebiliyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin