Dünyada İlk Olan Özellikleri ile Volvo XC90 2020

0
510

Otomobil kategorisinde, bu yazımızda sizlere Dünyada İlk Olan Özellikleri ile Volvo XC90 2020 hakkında bilgiler vereceğiz.

Dünyada İlk Olan Özellikleri ile Volvo XC90 2020

Volvo Cars’ın ağustos ayında çıkan yepyeni XC90’I otomotiv sektöründe mevcut olan en kapsamlı ve teknolojik açıdan gelişmiş standart güvenlik paketini sunmuştur. Yeni teknolojiler şirketi 2020 yılına kadar hiç kimsenin yeni bir Volvo otomotivin içinde ölmeyeceği veya yaralanmayacağı yönündeki vizyona bir adım daha yaklaşmıştır.

Volvo XC90 otomobilinin özelliklerinden bazıları arkadan darbe tehdidi söz konusu olduğu durumlarda arkaya dönük radarlar bunu algılar ve emniyet kemerleri yolcuyu iyi pozisyonda tutmak için önceden gerilir. Bunun yanı sıra araç Kör Nokta Bilgi Sistemi sayesinde kör noktalardaki araçlar hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca arkadan hızla yaklaşan araçlar olduğunda sürücüyü uyarmaktadır. Bir diğer en önemli ve en yeni özelliği ise Devrilme Koruma Sistemidir. Bu sistem riskin yüksek bulunması durumunda motor torku sınırlandırmakta ve takla eğilimini ortadan kaldırmak için bir ya da daha fazla tekerleğe frenleme kuvveti uygulamaktadır.

Volvo XC90 Teknik Özellikleri

Motor Tipi ve Konumu: Sıralı, çift turbo, önde ve enlemesine

Yakıt Tipi: Dizel

Silindir/ Subap Sayısı: 4/16

Motor Silindir Hacmi: 1969cc

Maksimum Güç: 173kW/ 235 HP ve 10kW 4000 d/d

Maksimum Tork: 480 Nm+ 40Nm 1750 d/d

0-100km/s Hızlanma: 7,6 saniye

Maksimum Hız: 220km/s

Şansıman: 8 ileri otomatik şanzıman

Aktarma: 4X4

Fabrika Verisi Yakıt Tüketimi Ortalaması: 7,7 litre

Dünyada İlk Olan Özellikleri ile Volvo XC90

Dünyada Bir İlk Olan Güvenli Konumlandırma Özelliği

Yoldan çıkma, sürücünün dikkatinin dağılması, yorgunluk veya kötü hava şartları gibi nedenlerden kaynaklanan yaygın bir kaza türüdür. Güvenli Konumlandırma özelliği sayesinde bu kaza türlerinde yaralanmaların ve ölümlerin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Güvenli Konumlandırma özelliği ise aracında yoldan çıkma durumlarında yeni Volvo XC90 ne olduğunu algılar ve ön emniyet kemerleri yolcuları pozisyonda tutmak için gerilir. Kemerler otomobil hareket halinde olduğu sürece sıkıca gerilmektedir. Omurga yaralarını önleyebilmek için koltuk ve koltuk çerçevesi arasındaki enerji emme fonksiyonu, otomobil arazide sert bir inişle karşılaştığında ortaya çıkacak düşey kuvvetlere karşı tampon işlevi görmektedir.

Dünyada Bir İlk Olan Otomatik Frenlemeli Kavşak Sistemi

Yeni Volvo XC90, sürücü fark etmeden yaklaşan bir otomobilin önüne çıktığında otomatik frenleme sayesinde yeni bir güvenlik önlemi almıştır. Bu güvenlik önlemi sayesinde Volvo XC90 yine dünyada ilk olan bir özelliğine sahip olmuştur.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin