Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

0
416

Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hangi sebepten olursa olsun kadın erkek ayrımı yapılmadan eşi vefat etmiş kişilere devlet tarafından verilen maaşa dul maaşı denir. Bu yazımızda dul ve yetim maaşı sorgulama işlemini ele alacağız.

Hangi sebeple olursa olsun eşi vefat etmiş olan kişiye eşinin vefat ettiği belirlenmesi durumunda devlet tarafından aydan aya belli bir miktar olarak verilen paraya dul maaşı denmektedir. Dul maaşı erken kadın fark etmeksizin herkese verilmektedir. Bu maaşın alınması için tek şart karı koca arasında resmi nikahın bulunmasıdır. Eğer karı koca resmi nikahlı değilse dul ve yetim maaşı alamaz. Bunun dışında eğer vefat eden kişi akrabası dışında biriyle yaşıyorsa dul ve yetim maaşı kesilir. Dul ve yetim maaşı alan kişilerin durumu aydan aya yetkili makamlarca değerlendirilir ve izlenir.

Yetim Maaşı Nedir?

Dul Maaşı dışında bir de yetim maaşı bulunmaktadır. Her iki cinsiyet için temel kaide eğer sigortalı bir işte çalışmamalarıdır. Eğer bu kişiler sigortalı bir işe girerse ve düzenli bir maaş alıyorlarsa yetim maaşı kesilir. Bunun dışında erkek çocukları üniversite okumuyorsa yirmi yaşına kadar yetim maaşı alabilir. Eğer üniversite okuyorlarsa yirmi beş yaşına kadar yetim maaşı alabilmektedirler.

Kız çocukları için bu durum farklıdır. Kız çocukları evlenene kadar yetim maaşı alabilmektedirler.

Dul ve Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eşinin vefat etmesi durumunda bir ay içinde e-devlet üzerinden ya da SGK şubelerinden Nüfus Müdürlüğünden alınan ölüm belgesiyle başvuru yapılabilir. Başvuruların büyük bir kısmı bir ay içinde tamamlanmaktadır.

Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır

Dul ve yetim maaşı sorgulaması için üç tür yol vardır. Bunlar; e-devlet, ALO 170 ve Sosyal Güvenlik Kurumu şubeleri.

E-devlet üzerinden yapılan kimlik doğrulama işlemi sonucu arama butonuna dul ve yetim maaşı sorgulama yazdıktan sonra çıkan ekranda dul ve yetim maaşı sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca ALO 170 telefon hattıyla vefat eden kişinin kimlik bilgileri ve müracaat numarasıyla sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bunun dışında Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine giderek de sorgulama yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin