Dolmabahçe Palace Nerede, Nasıl Gidilir?

0
410

Gezi – Seyahat, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Dolmabahçe Palace Nerede, Nasıl Gidilir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Dolmabahçe Palace Nerede, Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en önemli yerlerinden biri olan Dolmabahçe Palace yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakmayı her zaman başarmıştır.

Dolmabahçe Palace nerede? Son dönemlerinde sarayların hepsini Batı mimarisi ile tasarımını yapan Osmanlı İmparatorluğu tarafından İstanbul’a atmış olduğu en son imzalardan biri olurken şehre asalet katmaktadır. Bu sarayda yapılacak olan bir gezide ülkemizin geçmişten günümüze kadar gelen her türlü bilgiye sahip olunması mümkün olmaktadır. İstanbul ilimizin en önemli simgelerinden biri olan saray içeri çok daha kapsamlı olup tam verimli bir tarih serüveni yaşayacaksınız.

Dolmabahçe Palace

Dolmabahçe Sarayı 31. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmış olan bir şaheserdir. Osmanlı’nın modernleşme taleplerine uygun olarak Batı anlayışı ile tasarımları yapılmış olan saray 7 Haziran 1856 yılında kullanıma açılmıştır. İnşaatına 13 Haziran 1843 yılında başlanmış olan son derece görkemli sarayın yapımı tam olarak 13 yıl sürmüştür. Dolmabahçe Palace Garabet Amira Balyan ve oğlu Nikogos Balyan mimarlığında inşa edilmiştir.

Batı mimarisi örnek alınarak yapılan bu saray Abdülmecid, Abdülaziz, V. Murad, II. Abdülhamid, V. Mehmed Reşad, VI. Mehmed dönemleri içinde devlet işlerini yönetmek amacı ile kullanılmıştır. Cumhuriyet’in kurucusu önder Mustafa Kemal Atatürk son yıllarında bu sarayda zamanını geçirmiş ve burada yer alan yatak odasında vefat etmiştir. Günümüzde Saray Koleksiyonları Müzesi olarak kullanılan bu görkemli saray tarih severlerini İstanbul da bir araya getirmektedir.

Dolmabahçe Palace Nerede?

Dolmabahçe Palace İstanbul ilimizin Beşiktaş ilçesinde ve Vişnezade Mahallesi’nin deniz kıyısında yer almaktadır. Şehrin Avrupa tarafına inşa edilmiş olan saray Beşiktaş sahil olunun üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Beşiktaş ve Kabataş arasın ile İstanbul Boğazı kıyısında yer alıyor.

Dolmabahçe Palace Nasıl Gidilir?

Genel olarak Dolmabahçe Sarayı’na gitmek için çok sayıda farklı yollar bulunmaktadır. Beşiktaş otobüsleri ile dolmuşlar saraya çok yakın bir konumda yer alan durakta durmaktadır.  Ayrıca Kadıköy ve Üsküdar üzerinden kalkan Beşiktaş vapurları ile saraya gitmek mümkün olmaktadır. Başka illerden gelip Dolmabahçe Palace ziyaret etmek isteyenler ilk olarak İstanbul ilimize gelmesi gerekmektedir:

Dolmabahçe Palace Özellikleri

Mimarisi çok eski dönem Osmanlı yapılarından ayrılmaktadır. Doğu anlayışının hakim olduğu erken dönem ile klasik dönem Osmanlı mimarisi 18. yüz yıldan sonra değişiklikler göstermesiyle Batı anlayışına yönelmektedir. İstanbul ilimizin en güzel kıyılarından biri olan Boğaz’a karşı yükselmektedir. Beşiktaş ilçesinde bulunan Osmanlı Sarayı’nın en büyük özelliği İmparatorluğun dillere destan zenginliğini yansıtıyor olmasıdır. Ulaşım bakımından son derece kolay olan bu sarayda altın, gümüş, pırlanta, elmas ve kristal eşyalar çok daha azla ilgi odağı olup insanları kendine hayran bırakmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin